Ryze český tým trenéra Petra Czudka čeká účastník francouzské nejvyšší soutěže Nanterre. Lidé točící se okolo basketbalu ve slezské metropoli jsou k nezastavení. Účast v prestižní evropské soutěži si vyžaduje své. Nová světelná tabule, nové koše, střídačky na druhé straně, to je část změn, na kterých se v hale pracuje.

„Liga mistrů má jasná pravidla. Museli jsme k úpravám sáhnout,“ řekl manažer BK Opava Dušan Štěnička.

Sedm soupeřů, na které opavský výběr narazí, má zvuk a budí respekt. Týmy jako španělské Tenerife, řecký PAOK Soluň, německý Bonn, italské Benátky, izraelský Holon, francouzské Nanterre a švýcarský Fribourg mají velkou kvalitu.

„Pro nás je účast v této soutěži velkou výzvou, těšíme se,“ hlásí kapitán týmu Jakub Šiřina.

„Bude to pro nás svátek, zároveň změna. Uvidíme v akci soupeře zvučných jmen. Jako fanoušek si pamatuji bitvy s polskou Wroclavi,“ hlásí jeden z dlouholetých fandů BK Opava Alan Týn.

Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem.Zdroj: Deník / František Géla

Favorit středečního duelu je jasný. I podle kurzů sázkových kanceláři by mělo vítězství putovat do země galského kohouta.

„Soupeř je favoritem. Má ale za sebou cestování, naší zbraní může být chytrost,“ zvedl prst šéf opavské lavičky Petr Czudek.

„Moc bychom si přáli, aby do haly dorazilo co nejvíce diváků, oni nám mohou pomoci k dobrému výsledku,“ burcuje fandy kapitán Jakub Šiřina.

Martin Gniadek ve žlutém.
Pivot Martin Gniadek: Liga mistrů? Bude to jiný zápas než s Ústím

Kapitán BK Opava v Jakub Šiřina: Chceme se v Evropě ukázat

Trenér Petr Czudek bude na jeho schopnosti hodně spoléhat. Zkušený rozehrávač Jakub Šiřina totiž jako jeden z mála z opavského kádru ví, co znamená mezinárodní basketbal. Potěšujícím faktem je, že rodák z Ostravy disponuje výbornou aktuální formou, což prokázal v sobotním duelu s ústeckou Slunetou.

Proti Ústí jste podali lepší výkon než před týdnem s Kolínem. Je vidět, že se do toho dostáváte…

Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem.Zdroj: Deník / František GélaTrochu jsme se zlepšili v přechodové fázi. Začali jsme hrát rychleji. Není to už takové utahané. I přesto jsme měli vyhrát větším rozdílem. Ústí točilo sedm lidí, měli jsme je přejet více než o dvacet bodů, to se nestalo. Ale i tak byla v naší hře pozitiva.

Základem byl výborný vstup do utkání. Soupeři jste vůbec nic nedovolili…

Nikdo z nás nečekal, že to budeme mít 14:0, obzvlášť když jsme hráli na nové koše. Věřím, že nás to zvedne psychicky.

Kubo, vzpomenul jste nové koše. Byl to velký problém si na ně zvyknout?

Fanoušci, co byli v hale, viděli, že jasný koš není nakonec jasným, protože balon z tvrdé obroučky vždycky vyletí. V tom je rozdíl. Na starých byly měkké obroučky, leckdy nám padaly jednoduché koše. Musíme se s tím více žít. Zatím na ně hrajeme krátkou dobu. Věřím, že to bude lepší a lepší.

Soustředili jste se na nové koše v týdenní přípravě více?

Střelbu jsme pilovali jako vždycky. Žádný extrém.

Zdroj: Deník / Binar Tomáš

Co otočené střídačky? Je to pro vás nějaký zásah směrem k orientaci? Změna to bezesporu je…

Myslím si, že je to změna hlavně pro fanoušky. My jsme profesionálové. Musíme se s tím vypořádat. To jsou malé detaily, důležité je to, co předvádíme na hřišti.

Ve středu vstoupíte do Ligy mistrů. Bude to úplně jiná soutěž, vy jako jediný máte mezinárodní zkušenosti. Už byli kluci za vámi třeba pro radu?

Soustředili jsme se na ligu. Trenér nás na to pomalu připravuje, že tempo hry bude úplně jiné než v lize. Většina kluků to pozná, až okusí zápas. Určitě se na utkání těšíme. Věřím, že přijde více diváků než na Ústí a bude hala z větší části zaplněna a my ukážeme, že i v Opavě umíme hrát s evropským týmem vyrovnanou partii.

Trenér opavských basketbalistů Petr Czudek: Nesmíme soupeři ustupovat

První zápas basketbalové Ligy mistrů má Opava před sebou. Dnes od 18.30 hodin ji čeká francouzský tým Nanterre. Celek ze země galského kohouta je favoritem. Slezané ale zbraně neskládají. Trenér Petr Czudek věří, že jeho tým může odehrát důstojnou partii.

Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem.Zdroj: Deník / František GélaCítíte nervozitu před velkou premiérou?

Nervozita je před každým zápasem. Snažíme se na utkání připravit, jak já, tak hlavně hráči, ať ví na koho jdeme, co nás asi čeká. Máme před sebou premiéru, věřím, že dopadne dobře.

Co byste řekl ke středečnímu soupeři?

Přijede s deseti hráči, osm má velmi kvalitních. Jsou to atleti, budou vyšší. Musíme hodně bojovat, aby nedominovali pod oběma koši. Mohla by na ně platit hra z venku, hlavně pivotů. Naši, i když jsou menší, by měli být pohyblivější a mobilnější. To by měla být cesta k dobytí jejich koše.

Opava je týmem bez mezinárodních zkušeností, když tedy pomineme Jakuba Šiřinu a Jana Švandrlíka. Může to být handicap?

Vidíme, že když hrajeme proti Nymburku, který tyto zkušenosti má a zapne, tak je to jiná rychlost. Máte málo času na rozhodování. V obraně jsou kvalitnější. To si musíme osahat, zvyknout si na to. Uvidíme, jak dlouho nám bude trvat, než přistoupíme na level evropské třídy.

Je z vašeho týmu cítit větší respekt k soupeři? Přece jenom není to Kolín, není to Ústí.

Respekt? Kluci se spíše těší. Nevědí, co je ale čeká. Koncentrace je, v den zápasu bude ještě větší, než je na normální zápas.

Hala prošla změnami. Hrajete na nové koše, střídačky se přesunuly na druhou stranu. Jak se s těmito novinkami sžíváte?

To bude ještě chvíli trvat. Ti, co hráli někdy basket, tak vědí, že když se změní síťka, tak je to opticky úplně něco jiného. Tady se vyměnily celé koše, které jsou stacionární a nevisí. Ptal jsem se na to kluků, co na to říkají, sami mi potvrdili, že to není ono. Nebudu přehánět, když řeknu, že budeme jako Slezský FC hrát venku.

To platí i o střídačkách. První poločas začínáme na jiný koš. Vymlouvat se na to rozhodně nechceme. Budou rozhodovat věci na palubovce, a to je naše bojovnost, odhodlání a naše odvaha jak v obraně, tak v útoku. Nebát se. Máme respekt, ale nesmíme ustupovat.

Na nás musí být vidět, že hrajeme doma, že něco umíme. Že jsme do Ligy mistrů nepostoupili náhodně.

Začíná vám náročný program proložený dalekým cestováním. Upravujete kvůli tomu i skladbu tréninku?

Budeme se snažit rozkládat minuty. Samozřejmě že domácí zápasy budeme chtít odehrát v nejsilnějším možném složení, co to půjde zdravotně. Venku, kdy naskočí cestování, tři zápasy v týdnu, tak sestava bude rotovat, a to hlavně v minutáži.

Zápas 3. kola basketbalové Kooperativa NBL mezi BK Opava a Sluneta Ústí nad Labem.
Opavu nakopl luxusní začátek