Za více než třicet let existence tento podnik stačil povýšit nejenom na prestižní sportovní, ale také společenskou událost, která se bezprostředně pojí s vánočními svátky. Potvrzuje to 152 startujících a hojný počet diváků, kteří neúnavně povzbuzovali v okolí trati.

Ta mimochodem začíná nedaleko rybníku u litultovického zámku, pokračuje směrem na Choltice a u zdejšího větrného mlýna se stáčí zpět do Litultovic.

„Tento běh stoprocentně dosahuje i parametrů kulturní akce. Vyhlášení probíhá v krásném prostředí místního zámku. Závod prožívají hlavně v Cholticích. Můj syn mi říkal, že zde u každého domu stáli minimálně dva nebo tři lidé, kteří běžce hnali kupředu," popisoval pravidelný účastník Litultovické vánočky Jiří Sýkora, jenž je mimochodem otcem druhého muže v cíli Jana Sýkory.

Jeden okruh měří celkem 3 350 metrů. V hlavním závodě museli běžci absolvovat tři kola, takže celková délka lehce překročila hranici deseti kilometrů. Podle očekávání trať nejrychleji zvládl odchovanec opavského Sokola a nejlepší český mílař současnosti Jakub Holuša.

„Kuba je zvyklý běhat delší tratě a v Litultovicích potvrdil aktuální výbornou formu. Zvítězil stylem start cíl," pokračoval držitel stále platného českého rekordu v běhu na 5 kilometrů, který se postavil na start většiny ročníků Litultovické vánočky:

„Už si to přesně nepamatuju, ale vím, že jsem zde byl poprvé buď při druhém, nebo třetím ročníku. Pak už jsem startoval pravidelně. Také letos jsem v Litultovicích běžel jeden z kratších závodů."

Prvního Jakuba Holušu a druhého Jana Sýkoru doplnil na stupních vítězů Roman Janeček. Všichni se skvěle popasovali s nelehkými podmínkami. „Oproti loňsku byla celkem zima. I tak se běželo relativně rychle, třebaže na traťový rekord to rozhodně nebylo. Hlavně v zatáčkách to hodně klouzalo, a proto běžci do toho nemohli jít úplně naplno," pokračoval Jiří Sýkora.

Ten na závěr ještě v krátkosti vzpomněl jiný běh, který s přáteli absolvoval na Štědrý den: „Každým rokem běžíme z Melče do Opavy. Také letos jsme se sešli ve velmi slušném počtu. Celkově nás bylo skoro čtyřicet. Skvěle jsme si to užili."