Kudlička zvládl napoprvé tři postupné výšky a neuspěl až na 585, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

"Dobrý. Kousek od medaile. Jsem čtvrtej, tak jsem čtvrtej," konstatoval Kudlička. "Udělal jsem tři pěkný skoky, tři výšky na první pokus, to je super. Určitě jsem na 585 měl, ale scénář se vyvíjel tak, že mě to (soupeři) nenechali doskákat. Medaile by byla zajímavější než skočit 585 a být čtvrtý," řekl.

Balner přeskočil jen svoji základní výšku a o sedmou příčku se podělil s dalšími dvěma soupeři.

Dvaadvacetiletý Da Silva je juniorským mistrem světa z roku 2012 a na olympijských hrách byl poprvé. Na světových šampionátech v Moskvě 2013 ani vloni v Pekingu nepostoupil z kvalifikace. Před bouřlivým publikem se ale vypjal k životnímu výkonu. Nejprve si vyrovnal osobní rekord 593, a když do té doby stoprocentní Lavillenie překonal napoprvé i 598, tuto výšku vynechal. A pak k nadšení hlediště na druhý pokus přelétl přes 603, zatímco Lavillenie dvakrát velmi těsně laťku shodil.

Obhájce olympijského zlata a světový rekordman Lavillenie tak musel znovu zvýšit, ale 608 už nepřekonal a musel se spokojit se stříbrem. Třetí skončil Američan Sam Kendricks (585).

"Zlato - neskutečné. A poprvé přes šest metrů. Moje domácí město chtělo, abych to tu vyhrál. Hlediště mě hnalo až moc. Musel jsem se koncentrovat na techniku a zapomenout na lidi," řekl Da Silva. Publikum komentoval i Lavillenie, kterému naopak hlediště úspěch na 608 nepřálo. "To nebylo fair play. Tohle patří na fotbal, ne na atletiku," postěžoval si Francouz.

Tyč: 1. Da Silva (Braz.) 603, 2. Lavillenie (Fr.) 598, 3. Kendricks (USA) 585, 4. Kudlička (ČR) a Lisek (Pol.) oba 575, 6. Süe Čchang-žuej (Čína) 565, 7. Balner (ČR), Filippidis (Řec.) a Sawano (Jap.) všichni 550.