Není to tak dávno, co vyhrála juniorskou kategorii v anketě o nejúspěšnějšího sportovce opavského okresu za uplynulý rok. Před nedávnem podobnou anketu vyhlašoval také odbor sportu České obce sokolské. Tato akce se pořádá už od roku 1993.

Slavnostní vyhlášení na prknech Slezského divadla.
Sportovcem okresu se opět stal Jakub Šiřina

Oldřišovská běžkyně na 400 metrů vyhrála mezi mládeží do osmnácti let. Konkurence přitom byla obrovská. Do ankety totiž přihlašují sportovce, oddíly i družstva tělocvičné jednoty Sokola napříč celou Českou republikou.

Barbora Malíková patřila ve své kategorii k favoritkám. Loni totiž zazářila na dorosteneckém světovém šampionátu v hlavním městě Keni – Nairobi. Mezi nejlepšími čtvrtkařkami své věkové třídy se probojovala až do finále. Tímto postupem ale neřekla své slovo.

V závěru finálového běhu totiž dokázala uletět soupeřkám a doběhla si pro senzační zlato, které mohla oslavit se svou trenérkou z opavského Sokola Janou Gellnerovou.

Podobných úspěchů dosáhly ve svých dorosteneckých letech naše pozdější atletické špičky. Zmiňme například Zuzanu Hejnovou, mistryni světa a medailistku z olympijských her, která běhá čtvrtku překážek.

Barbora Malíková: atletický zázrak poráží i dospělé soupeřky


Jsem pořád stejná. Zlato z Keni mi život nezměnilo

Atletický zázrak původem z Oldřišova Barbora Malíková se v současnosti usilovně připravuje na vrcholy venkovní sezony. Čtvrtkařka Sokola Opava loni v keňském Nairobi šokovala sportovní svět, když v závěru finále běhu na 400 metrů „uletěla“ všem soupeřkám a získala titul dorostenecké mistryně světa.

To se v začátcích kariéry povedlo jiným špičkám české atletiky, třeba rovněž čtvrtkařce Zuzaně Hejnové, která Barboru Malíkovou označila za přírodní úkaz.

„Tak daleko se ještě nekoukám,“ odpovídá talentovaná atletka opavského Sokola na dotaz, zda někdy napodobí úspěchy zmíněné světové šampionky a olympijské medailistky.

Nedávno jste ovládla juniorskou kategorii v anketě o nejúspěšnějšího sportovce Opavska. Čekala jste to?

Pocity byly opravdu skvělé. Nečekala jsem, že budu první, jelikož ostatní získali medaili na mistrovství světa. Jsem ráda, že atletika byla takhle vysoko.

Divákům ve Slezském divadle jste přiblížila, jak probíhalo mistrovství v Keni. Jsou to pro vás okamžiky, na které nikdy nezapomenete?

Jsou to pro mě nezapomenutelné zážitky. Keňa mi byla strašně sympatická. Celkově prostředí, lidé anebo stadion… Spousta závodníků se stresovalo právě z toho, kolik je na této akci diváků. Já si řekla, že šance zúčastnit se takového závodu nepřichází každý rok a půjdu si to užít.

Ve zlato jste nedoufala?

Neuvažovala jsem nad zlatem, mým cílem bylo dostat se do finále. Po semifinále jsem ale cítila, že se mi běží dobře a v duchu jsem přemýšlela nad medailí. Pak tedy ještě přišla ta zlatá tečka.

Dosáhla jste obrovského úspěchu. Změnilo vám to nějakým způsobem život?

Myslím si, že můj život se nijak nezměnil. Jsem pořád stejná a i ostatní se ke chovají stejně. Přešla jsem ovšem na střední průmyslovku do Opavy, kde mě většina studentů a učitelů už znala, což bylo celkem vtipné.

Co říkáte na to, že českými dorosteneckými mistry světa se v minulosti stali atleti, kteří později dosáhli na absolutní vrchol? Zmíním například Zuzanu Hejnovou. Co myslíte, půjdete v jejich šlépějích?

Je to úspěch, ale tak daleko jsem se nekoukala. Přece jenom jsem zatím vyhrála pouze jednou. Zopakovat tento výsledek je těžší. Určitě se ale v budoucnu budu pokoušet se dostávat výše.

Jaké jsou plány pro letošní sezonu?

Chci se dostat na mistrovství Evropy do Maďarska, kde bych chtěla zopakovat nebo vylepšit umístění. Potom se uvidí, zda splním limit do Buenos Aires. Tam se uskuteční olympiáda závodníků do sedmnácti let.

Nejlepší výsledky jste zaznamenala na čtvrtce, budoucnost se vám ovšem předpovídá na osmistovce. Dokážete si představit přechod na tuto trať a může to být otázka už této sezony?

V letošní sezoně určitě nehodlám osmistovku běhat častěji. Ještě pořád se mi tato trať tolik nelíbí, abych se na ni nějak specializovala. V dalších letech se ji však možná budu věnovat více.

Zdroj: Youtube

Jana Gellnerová: Je to má nejlepší svěřenkyně

Zlato Barbory Malíkové z loňského dorosteneckého mistrovství světa v Keni do značné míry padá i na vrub její trenérky ze Sokola Opava Jany Gellnerové.

Mimochodem i na ni se při letošním vyhlášení ankety pro nejúspěšnějšího sportovce opavského okrese nezapomnělo. Odnesla si totiž ocenění pro trenéra roku.

V budoucnu oldřišovskou atletku hodlá připravit k přechodu na dvojnásobnou trať, tedy osmistovku. Podle ní to ovšem musí být pozvolný proces, na který má talentovaná čtvrtkařka v šestnácti letech ještě dost času.

O jedné věci má však Jana Gellnerová jasno: „Je to nejlepší svěřenkyně, jakou jsem kdy měla. A to jsem jich měla opravdu dost.“

Když má trenérka vyjmenovat, v čem morálně vyniká, neváhá ani minutu a odpovídá:

„Bára je strašně ctižádostivá a když jí něco nejde, neustále to piluje a piluje, až se jí to podaří. V hlavě to má srovnané a ví, čeho chce dosáhnout. To už je takový skok dopředu. Někdy můžete mít talent, jenže pokud nebude mít cíle a nebude chtít, nic s ním neuděláte. Ať už byste mu trénink naskládali, jak chcete.“

Dosáhne v budoucnu Barbora Malíková velkých úspěchů i mezi dospělými? Na to se v tomto věku opavské trenérce hledá odpověď jen těžko. Její svěřenkyni totiž čeká dlouhá cesta.

„Dopředu něco říkat je věštění, protože musí být předpoklad, že bude zdravá a všechno klapne. Bára je v jiné roli. Není už neznámým děvčátkem, naopak vyhrála mistrovství světa a teď se uvidí, jak se popasuje s tlakem na svou osobu v první lize a dalších soutěžích,“ uvedla Jana Gellnerová. 

Basketbalové utkání play off Kooperativy NBL mezi BK JIP Pardubice (v bíločerveném) a BK Opava (ve modrožlutém) v pardubické hale na Dašické.
Pecka! Opava vyhrála v Pardubicích
Rekonstrukce Krnovské ulice byla zahájena.
Opavsko v duchu uzavírek