„Abych pravdu řekl, vůbec jsem takový vývoj nečekal,“ přiznal Deníku s úsměvem zkušený žokej. Loni si našel civilní zaměstnání, dostihová kariéra šla pomalu do ústraní. „Našel jsem si práci. Ale nebylo to ono, táhlo mě to zpátky ke koním. Prostě mi to chybělo,“ poznamenal Marek Stromský. Dostal nabídku z německých Drážďan. „Šlo o zajímavou práci, trénoval jsem rovinové koně, dělal práci, která mě bavila. Šlo pro mě o velmi dobrou zkušenost. Sice jsem byl bez rodiny, ale nelituji. Existuje možnost, že se do Německa ještě vrátím,“ podotkl přední český žokej.

Letošní sezonu si neplánoval. Slovo si ale vzal osud. V Itálii se vážně zranil slovenský žokej Lukáš Matuský, jednička stáje Valencio. Trenér Radek Holčák potřeboval akutně náhradu. Volba padla na Marka Stromského. „Nečekal jsem, že Radek zavolá. Nakonec se tak stalo. Dokonce jsem musel práci v Německu ukončit o něco dříve, než bylo v plánu. Chci Radkovi pomoci, přece jen v minulosti jsem pro něj jezdil, jeho koně znám,“ řekl Marek Stromský. Vedle dostihů bude pro Radka Holčáka pracovat i jako tréninkový jezdec.

V letošní sezoně už Marek Stromský stihl jedenáct dostihů a nevedl si v nich špatně. Hned ten v první v polské Wroclavi vyhrál s Nelem pro trenérku Evu Záhorovou, když porazil favorizovaného Dominiqueho od Pavla Tůmy. Následovaly Pardubice. Tam už hájil barvy Radka Holčáka. Se Stringem byl šestý, Medicimanem pátý. Stuka přivedl do cíle na třetím místě a Time in the Westa zastavil. „Nebylo to až tak špatné. Přece jenom Radkovy koně se do formy dostávají později,“ komentoval pardubické vystoupení Marek Stromský.

Následovaly dostihy ve Slušovicích, kde se mu taky dařilo. Pro trenérku Lenku Syslovou vyjel druhé a třetí místo, to bylo dokonce v rovinách. O den později skončil na druhém, čtvrtém a pátém místě v polské Wroclavi.

V sobotu ho čeká další velká porce dostihů v Pardubicích, mimo jiné i kvalifikace na Velkou pardubickou, ve které se představí s desetiletým Valachem Stringem. „Je to kůň, který dva roky neběhal. Na startu je deset top koní, naším cílem bude hlavně kvalifikaci udělat,“ nastínil Marek Stromský.

Náročný program jde ruku v ruce s fyzickou kondicí. „S fyzičkou problém nemám. Udržuji se, chodím běhat a v Německu jsem se i dobře vyjezdil. Takže v pohodě,“ zakončil s úsměvem Marek Stromský.