Na závodišti v Pardubicích byla zahájena druhá polovina letošní dostihové sezony. Odstartoval ji Slovenský den, jehož vrcholem byla třetí kvalifikace na letošní 120. Velkou pardubickou České pojišťovny.

Velká cena Skanska – letní cross country, měla nečekaného vítěze. Překvapivě vyhrál sedmiletý hnědý valach Aspirant s žokejem Jiřím Kouskem. Svěřenec trenéra Františka Holčáka zvítězil jistě o tři délky.

Druhý skončil spolufavorit Mandarino s žokejem Jaroslavem Myškou, který triumfoval v letošní úvodní kvalifikaci. O další dvě a čtvrt délky zpět se na třetím místě umístil Amant Gris s žokejem Markem Stromským. Až čtvrtá byla dvojnásobná vítězka Velké pardubické a obhájkyně vítězství v srpnové kvalifikaci Sixteen s žokejem Josefem Bartošem.

„Naším cílem bylo uspět v kvalifikaci, a to se povedlo,“ vydechl si Marek Stromský. „Nechávat to poslední kvalifikaci by bylo dosti odvážné,“ míní štěpánkovický žokej.

V sobotu se divákům v Pardubicích představila slušná konkurence. „V Pardubicích startovali nejlepší koně, šlo o poctivý dostih. Já jsem trochu zaspal na startu, ale celkově mám z dostihu dobrý pocit. Amant byl výborně připravený, dobře skákal,“ pochvaloval si Stromský, který šel hodně na jistotu.

„Startovalo docela dost koní, nemohli jsme si dovolit zaváhání. Myslím si, že forma půjde nahoru. Amant je vytrvalec a Velká je o 1 100 metrů delší, což mu sedí,“ podotkl přední český žokej a dodal: „Na Velké se s námi musí počítat.“ Po třetí kvalifikaci se počet koní, kteří splnili podmínky pro Velkou pardubickou, rozšířil na dvacet devět, přibylo do něho dalších pět jmen. Nově se kvalifikovali Amant Gris, Bejrut, Il En Reve, Ligreta a Welldancer.

Albertovec měl v sobotních dostizích ještě dva zástupce, oba jel Marek Stromský. S Trewirem dojel šestý a Roosevelta zastavil. „Roosevelt je už starší pán. Tempo dostihu bylo rychlé, dvakrát podklouzl, je to zkušený kůň a bylo vidět, že se necítí,“ řekl Stromský.

Marek Stromský si nevydechne ani o dalším víkendu. V neděli ho čekají dostihy v Bratislavě, kde by měl jet koně Františka Holčáka.