Dějištěm Světového poháru v cyklokrosu na české půdě se stal tradičně Tábor. V neděli dopoledne vyrazili na trať jako první junioři. Jelikož pořadatelem tohoto podniku se stala Česká republika, mohl domácí výběr vytvořit tým A a B z dvanácti členů.

První zmíněný reprezentoval i Matěj Lasák, kterého naše redakce zastihla na telefonu na zpáteční cestě z Tábora. Momentálně nejtalentovanější a nejlepší opavský silniční cyklista a cyklokrosař popsal závod následovně: „Startoval jsem zezadu, takže jsem se musel probíjet skrze většinu pelotonu. Navíc mě zpomalil pád jednoho z protivníků.

V té chvíli jsem si držel 20. příčku. Vše se začalo trhat až později. Na čele se utvořila asi desetičlenná skupinka. Po jednom úspěšném pokusu o únik jsem se probojoval až na třetí místo. Dařilo se mi stahovat náskok závodníka před sebou, ale nakonec z toho byl přece jen bronz.“

Novináři velí zpravodajská povinnost, a proto si doplňme jména těch, kteří dojeli před Lasákem. Druhý byl klasifikován Lars Van der Haar z Nizozemska a prvenství uhájil jeho krajan Tijmen Eising.

Česká republika tak v tomto závodě hlavně a především zásluhou Matěje Lasáka opět potvrdila, že v cyklokrosu patří do úplné světové špičky. Úspěch české trikolóry podtrhli čtvrtým místem Karel Hník a hned za ním protrhl pomyslnou cílovou pásku další Čech Radek Polnický. Student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem Lasák s takovým skvělým výsledkem příliš nepočítal.

„Byl to můj první Světový pohár. I kvůli tomu jsem nevěděl, co můžu od pětačtyřicetičlenné konkurence očekávat. Před závodem bych byl spokojen s umístěním do desítky nejlepších. S bednou jsem nepočítal. O to víc je tento úspěch cennější. Jednoznačně můj nejlepší cyklokrosový výsledek,“ liboval si Matěj Lasák.

Třetí místo z Tábora v sobě skýtá další pozitivní skutečnost. „Prvních šest závodníků z juniorského podniku v Táboře si zajistilo start na mistrovství Evropy ve Francii, které se pojede tuto neděli. S českým národním týmem A tam vyrážím už v pátek,“ poznamenal dále Lasák a do telefonu pak na závěr dodal: „Kdybych obsadil pozici v první desítce, byl by to velký úspěch.“

(dus)