O tom, jak se mu vedlo, je následující článek.
Lasák měl nakročeno ke skvělým výsledkům, avšak neustále doplácel na velký ranec smůly. Nejdříve nastoupil do časovky a podle průběžných mezičasů se držel na hranici první trojky, než přišel pád.
„Chystal jsem se projet zatáčku o 180 stupňů a snažil se vyhnout jemnému písku na kraji silnice. Bohužel jsem se zachytil o zábranu a upadl. Nakonec z toho bylo sedmnácté místo,“ vzpomínal.
Ani individuální smíšený závod se opavskému cyklistovi příliš nevyvedl. Na startu se objevili i čeští bicrosseři a jezdci na horských kolech. Body za jednotlivé disciplíny se sčítaly a Česká republika celkově v rámci cyklistiky obsadila osmé místo. Mohlo být i lépe.
„Držel jsem se v čele. Ve vedoucí osmičlenné skupině. Praskla mi však galuska a propadl jsem se na konečné dvaapadesáté místo. Bylo to nějakých dvacet kilometrů před cílem. Asi půlhodinka jízdy. Smůla,“ litoval Matěj Lasák a vysvětlil, jak se na mládežnickou olympiádu vůbec dostal:
„Hodnotilo se to podle úspěšnosti v Českém poháru na silnici. Rozhodoval součet výsledků z časovky a individuálních závodů. Vyšlo to na mě.“
Poslední slova ohledně celé akce byla věnována singapurským podmínkám, které jsou velmi specifické. „Potřeboval jsem nějaký čas na aklimatizaci. Neustále panovalo obrovské dusno. Zaujala mě také místní neobvyklá architektura,“ poznamenal.
Nová cyklokrosová sezona klepe na dveře. Na konci té minulé se schylovalo k Lasákovu přestupu do některé z belgických stájí. Nyní je ale všechno jinak. „Upsal jsem se ostravskému týmu Max Cursor, za nějž závodí bývalý juniorský mistr světa Zdeněk Mlynář. Pomohl mi k tomuto angažmá, a také mně chce předat své zkušenosti. Z Belgie se měli ozvat, ale nakonec se tak nestalo, takže proto Max Cursor.
S ním budu objíždět Český pohár, jenž začíná už za tři týdny, a také prestižní belgický cyklokrosový seriál GVA Trofey,“ popisoval.
Prioritou příštích dní bude setrvat v české reprezentaci. Matěj Lasák totiž přestupuje do jiné věkové kategorie. „V pondělí odjíždím s týmem na čtyřdenní reprezentační soustředění do Tábora. Na pět míst se tlačí sedm lidí. Věřím však, že se do nominace dostanu. Budu jezdit mezi jezdci do třiadvaceti let.
Cyklokros je pro mě prioritní záležitost,“ mínil osmnáctiletý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem a na závěr dodal: „V této věkové třídě měli Češi na posledním světovém šampionátu problémy. Jezdil tam například Luboš Petruš. Doufám, že se mi bude dařit.“
Petr Dušek