Loni na podzim opět naskočil do seriálu českého poháru v cyklokrosu. Absolvoval několik závodů, ale při evropským šampionátu v Táboře přišel zlom.

„Snažil jsem se svědomitě připravovat, abych si vybojoval nominaci. Navíc se jelo doma, takže se rozšířily kvóty na počet domácích závodníků. I přesto jsem však nominován nebyl. Přiznám se, že mě to zlomilo,“ přibližoval jezdec stáje Max Cursor a vzápětí ještě dodal:

„Týden po Táboře jsem odjel závod malého českého poháru v Ostravě. Povedlo se mi zvítězit, ale následně se k tomu přidaly nějaké zdravotní problémy a já nemohl trénovat a zúčastnit se podniků v Milovicích a Kolíně. Do mistrovství republiky v Mladé Boleslavi pak zbývalo zhruba šest týdnů a pro mě nemělo smysl se tak dlouho připravovat na jeden závod. Proto jsem se rozhodl ukončit sezonu. V Ostravě jsem závodil naposledy.“

ČESKÝ CYKLOKROS SE NEUBÍRÁ SPRÁVNÝM SMĚREM

Matěj Lasák není delší dobu spokojen s tím, jak to momentálně funguje u české cyklokrosové reprezentace, které byl několik let členem.

„Nelíbí se mi, jak to je nastaveno. Všude se mluví o tom, jak cyklokros u nás jde nahoru, ale přijde mi, že je tomu přesně naopak. V Česku se během roku konají hned tři podniky kategorie C1, na něž jsou zvány největší hvězdy. Například elitní jezdec David van der Poel dostal za startovné v jednom závodě částku mezi 50 až 70 tisíci korunami. Oproti tomu jeden z našich nejlepších cyklokrosařů Tomáš Paprstka nedostal ani korunu a startovné si ještě musel zaplatit,“ pokročil dále Matěj Lasák.

„Nelíbí se mi směr, jakým se cyklokros u nás ubírá. Řada kvalitních jezdců se kvůli současné situaci rozhodla s tímto sportem skončit. Na profesionální úrovni už nebudu jezdit ani já. Závodní kolotoč mě unavoval, bylo to pořád to stejné a cítím, že si od toho potřebuju odpočinout. Možná se v příštím roce na nějakém českém cyklokrosovém poháru objevím, ale hodlám jet více na pohodu a celkově se chci soustředit na jiné věci. Hodlám jezdit menší závody, abych z toho měl hlavně radost. Nevylučuji však, že se v budoucnu na profesionální úroveň vrátím. Uvidíme,“ doplnil.

CHCE SE VĚNOVAT RODINĚ

Během poslední sezony si vyzkoušel i novou roli. Při cyklokrosových závodech asistoval své přítelkyni Šárce Chmurové.

„Jezdí kategorii Masters a daří se jí. Na závodech se starám o servis a musím říct, že mě to baví,“ pokračoval Matěj Lasák, jehož závodní kolotoč ubíjel i kvůli enormnímu časovému vytížení:

„Rozhodně se chci více věnovat rodině. Mám malou dceru a nezdá se to, ale jenom při českých pohárech jste po republice najeli spoustu kilometrů. Z osmi závodů se hned konají v blízkosti Mladé Boleslavi. Za sezonu vám to jenom na tyto podniky udělalo okolo čtyř tisíc najetých kilometrů. Bere vám to peníze, čas, navíc situace v českém cyklokrosu je taková, jaká je… Chtělo to pauzu.“