Nejprve byl na programu 26. prosince předposlední podnik Oderského poháru v Bělském lese v Ostravě, který však Lasák bohužel nedokončil. „Nedojel jsem z důvodu pádu. Narazil jsem si rameno a těsně před mistrovstvím republiky jsem nechtěl riskovat vážnější problémy, takže jsem kvůli bolestem raději tenhle závod nedokončil. Přece jen, republika je republika,“ poznamenal devatenáctiletý jezdec.

Po smolném klání v Ostravě přišel na řadu silvestrovský závod ve Staré Vsi pod Ondřejníkem, kde se už Lasákovi vedlo o poznání lépe a po výborném výkonu si dojel pro druhé místo hned za celkovým vítězem Oderského poháru Zdeňkem Mlynářem.

„Od začátku jsme spolu s Mlynářem a Slovákem Haringem ujeli soupeřům. Haring měl potom technické potíže, takže jsme mu ujeli a prakticky celý závod jsme jeli se Zdeňkem Mlynářem společně, vyhrál ale on,“ popisoval poslední závod OP rodák z Opavy.

V celkovém bodování Oderského poháru tak cyklokrosař stáje Max Cursor obsadil třetí příčku, zvítězil Zdeněk Mlynář a druhý byl Břetislav Rohel o pouhé dva body před Lasákem. „To bylo právě díky té Ostravě před Vánoci, kdybych tam dojel, skončil bych druhý,“ poznamenal Lasák, který původně do Oderského poháru nechtěl ani zasáhnout.

„Před sezonou jsme si řekli, že Oderský pohár jezdit nebudeme, jenže pak přišly na řadu zdravotní problémy a potřeboval jsem se někde rozzávodit, tahle série pro to byla ideální. Nakonec jsem skončil třetí, což je myslím dobrý výsledek. Mohl jsem být i druhý, protože Rohel přede mnou měl odjeto mnohem více závodů než já, což mu stačilo, i když se umisťoval na horších pozicích než já.“

Poslední neděli se navíc objevil na závěrečném závodu Toi Toi Cupu 2011 až 2012 v Uničově, který byl zároveň veden jako republikový šampionát a skončil na pěkném 16. místě a v součtu všech závodů na 21. pozici. Jeho týmový kolega Ivo Plevák se umístil ještě o dvě příčky lépe.

„Bylo to dobré. Na to, že tam byla celá špička, co jezdí pravidelně belgické nebo švýcarské poháry je mé umístění úspěch,“ přikývl talentovaný cyklokrosař, který si nyní plánuje odpočinek. „Ještě se rozhodujeme, jestli nepojedeme za dva týdny na opravdu poslední závod do polského Opole.

Pak už ale bude určitě následovat alespoň třítýdenní volno od kola a poté začne zimní příprava, která ovšem dlouhá nebude, protože už na začátku března plánujeme odjet někam do tepla na soustředění,“ poodkryl na závěr své nejbližší plány Matěj Lasák.

Jan Šimek