Před nedávnem se totiž zúčastnil evropského šampionátu Xterra Italy na Sardinii. Jednalo se celkově o jeho třetí start na této akci. Mezi juniory nejprve vybojoval titul mistra Evropy. Rok na to v kategorii do pětadvaceti let získal bronz a letos ve stejné třídě ještě o stupínek poskočil.

Pojďme si vše pěkně shrnout. Na startu v zátoce Golfo di Orosei se objevilo celkem 400 závodníků, z čehož bylo rovných 45 profesionálů. Kategorie Elite tedy skýtala solidní obsazení. Závod sestával z 1,5 kilometru plavání v moři, 30 km jízdy na kole náročným terénem s převýšením 800m a běžeckou položkou měřící 10 km.

Podmínky však byly poměrně kruté. Přes poledne totiž dosahovaly teploty ve stínu i pětatřiceti stupňů. „Plaveckou část jsem absolvoval spolu s českým zástupcem v kategorii Elite Karlem Zadákem. Druhý plavecký okruh se mi dokonce podařilo dokončit pár sekund před ním. Celkově na pětadvacátém místě.

V závodech Xterra je nejdůležitější cyklistika, kde jsem poskočil asi na patnáctou příčku celkového pořadí a snažil si uhlídat svého největšího soupeře - Němce Alexandra Haase, současného mistra světa v kategorii do pětadvaceti let. To se podařilo a do depa po cyklistické části jsme přijeli současně,“ komentoval Tomáš Matera.

Běh byl rovněž velice náročný. Závodníci překonávali kamenité a písčité úseky pobřeží. A to navíc v obrovském vedru. „Běžecká část pro mě byla ze všech předchozích závodů asi nejtěžší. Kvůli teplotě jsem byl dehydrovaný a pekelně mě odíral písek v běžeckých botách. Haase jsem stíhal do poloviny druhého běžeckého okruhu.

V závěru měl více sil a v cíli byl o dvacet vteřin dříve,“ pokračoval.

Tomáš Matera tak v kategorii do pětadvaceti let obsadil krásné druhé místo s dvacetisekundovým mankem na Alexandra Haase, který zvítězil. Celkově byl klasifikován jako osmnáctý.

Z českých triatlonistů si nejlépe vedl Karel Zadák. V kategorii Elite doběhl na desáté pozici.

Matera nakonec přidal i své hodnocení: „Závod hodnotím jako velice povedený. Další start plánuji na akademickém mistrovství ČR, které se koná 8. června v Praze a následně se budu připravovat na Evropský šampionát ETU v terénním triatlonu v Myjavě na Slovensku.

Doufám, že se mi do té doby zhojí italské puchýře.“

Petr Dušek