„Kdo dneska přišel, ten se dobře bavil,“ s úsměvem na tváři po nedělním utkání pokyvoval kouč kolínských basketbalistů Predrag Benáček. A právem. Jeho svěřenci smetli Opavu rozdílem skoro padesátibodovým.

Sice kvůli zranění chyběla opora týmu Standa Zuzák a začátek zápasu nevyšel ani kolínskému kapitánovi Davidu Machačovi, ale v celkovém součtu to znát vůbec nebylo. Zbytek týmu zahrál skvěle.

Kolín v neděli 27. února v čele s nejlepším střelcem ligy Terrym Smithem, který v utkání nasázel třicet čtyři bodů, podal ohromující výkon a přivedl fanoušky do varu.

Kolínský ostrostřelec Smith měl už po osmnácti minutách na svém kontě třiadvacet bodů a chvílemi vyhrával i mini souboj s celým týmem Opavy. Prostě fantazie. A když se k tomu přičtou parádní výkony dalších hráčů, těžko se hledají slova chvály.

Namátkou třeba skvělá Jelínkova jízda a jeho double double v podobě třinácti bodů a deseti doskoků. Nebo třeba trojka Brada Jonese. Ta na první pohled nevypadá nijak exoticky, zvlášť když jich včera Kolín trefil hned dvanáct, pro Brada to byla ale teprve čtvrtá trojka v sezoně.

Navrch pár pěkných smečí, třeba když Field vypíchl opavskému rozehrávači balón a poslal kupředu Smithe, nebo ta Jelínkova, a hala bouřila.

Taková jízda tu dlouho nebyla. Domácí borci udělali z prvního zápasu nadstavby pro své fanoušky pěknou show a Opavu poslali domů se stovkou na zádech. Zároveň se na ní v tabulce bodově dotáhli. Sečteno podtrženo, veselá neděle.

Tereza Hölzlová

Opavská zkáza začala nabývat reálných obrysů již v prvních minutách.

„Do zápasu jsme nevstoupili dobře a soupeř nás za to tvrdě trestal,“ posteskl si trenér Opavy David Klapetek. Kolínský ostrostřelec Smith měl už po osmnácti minutách na svém kontě třiadvacet bodů a chvílemi vyhrával i minisouboj s celým týmem Opavy.

„Nebyli jsme schopni dát ani ty nejjednodušší koše,“ zlobil se trenér. „V naší hře byla celá řada chyb, které pomalu nevyrobí ani žáci,“ nešetřil kritikou Klapetek. Kolín hrál agresivně, rychle přecházel do útoku a hlavně trojice Američanů si dělala z opavských hráčů doslova dobrý den.

„Porazili nás naší vlastní zbraní. Víme, že mají pohyblivé rozehrávače, celý týden se na ně připravujeme a pak dostaneme takovou kládu,“ rozhazoval rukama trenér Opavy. Tristní byla zejména druhá čtvrtka, ve které hosté dali za deset minut pouhých šest bodů.

„Chtěli jsme se dostat do zápasu, marně. Když si nepřihrajete na metr, těžko můžete s výsledkem něco udělat,“ mávl rukou naštvaný Klapetek. „Holt i takhle krutý dokáže být basketbal,“ hlesl při nastupování do autobusu.

Roman Brhel

BC Kolín - BK Breda & Weinstein Opava 104:58 (23:17 50:23 85:35)
Body: Smith 34, Jelínek 13, Jones 13, Hubálek 10, Hemmy 9, Marko 9, Field 8, Machač 8 - Šiřina 12, Blažek 11, Kratochvíl 8, Miklósik 8, Klečka 6, Brliť 5, Štec 4, Dygrýn 3, Vaňák 1. Trojky: 12:2. TH: 22/18:17/10. Chyby: 21:20. Rozhodčí: Lukeš, Hošek, Znamínko