„Na konci sezony jsem se rozhodoval, jestli v Opavě zůstat, nebo odejít jinam. Mezi juniorskou soutěží a Mattoni NBL je obrovská propast, do druhé ligy se mi ale nechtělo. Když pak rezerva postoupila do první ligy, bylo vše jasné,“ říká jeden z opavských talentů a pokračuje:

„Už loni jsem hrál oblastní přebor, takže jsem se na mužský basket adaptoval. Letos trénuji s B mužstvem, s kluky z oblastního přeboru jsem jen na předzápasovém tréninku. Úroveň obou soutěží se nedá srovnávat, v oblastním přeboru mohu odehrát bez problémů celý zápas, v první lize mi stačí osm – deset minut a mám dost.“

Návaznost opavské mládeže, rezervy a prvního celku je veliká, trenér Klapetek připravuje jednou týdně společné tréninky pro oba celky, hráče rozdělí na „malé“ a „velké“, přidávají se také hráči z mládežnických celků.

„Každé pondělí máme společný trénink s áčkem, což nám dává hodně. Vyzkoušíme si hru jeden na jednoho, a můžeme tak porovnat rozdíl mezi nejvyšší soutěží a první ligou. Trenér Klapetek má navíc dobrý přehled o všech hráčích z rezervy, pozná je lépe než jen během času stráveného na palubovce během utkání,“ zamýšlí se Matúš, který odehrál v loňské sezoně také řadu zápasů v reprezentačním dresu.

„V reprezentaci šlo ze začátku o výběr hráčů, nešlo ani tak o to se něco naučit. Další tréninky už pak byly podobné těm, které připravuje Petr Czudek,“ zavzpomínal Matúš a dodal: „Odehrál jsem dvanáct přípravných zápasů, následovalo mistrovství Evropy v Sarajevu, které pro nás nedopadlo moc dobře.

Jeden z našich klíčových hráčů těsně před rozhodujícími zápasy onemocněl a hrál pod prášky. Taky k nám byl nemilosrdný los, kdy jsme měli ve skupině oba týmy, které se probojovaly až do finále.“

Kromě basketbalu zaměstnává talentovaného mladíka v poslední době ještě jedna věc – maturita. „Chodím na gymnázium, jsem v posledním ročníku. Ve škole mám individuální studijní plán, za což jsem rád, přesto nyní musím hodně času věnovat studiu,“ prozradil na sebe Matúš, kterého na jaře zřejmě nemine nominace do reprezentačního celku do dvaceti let:

„Výběr hráčů do dvaceti let bude probíhat až na jaře, zatím je tedy otevřené, jestli mne reprezentační trenér opět pozve.“ Aktuální jsou tak nyní hlavně výsledky rezervního celku.

„V obou víkendových zápasech rozhodly třetí čtvrtiny, kdy jsme obdrželi sedm, respektive dvanáct bodů. Naše obrana je dobrá, někdy to ale trochu skřípe v útoku, třeba jako v poháru proti Jindřichovu Hradci,“ řekl závěrem Matúš Kopf.

Ondřej Ludvík