A nebylo jich málo: kajakáře Matouše Bahenského s Petrem Binčíkem; kajakářky Barboru Valíkovou, Márii Mrázkovou a Sabinu Foltýsovou; singlkanoistu Jakuba Mrůzka a singlkanoistku Denisu Foltýsovou.

Kromě toho mohl Kamil Křempek přibrat i jedny z největších příslibů české kanoistiky Jonáše Kašpara a Marka Šindlera, které si v opavském oddílu doslova vypiplal. „Jsou to mí svěřenci. Ti dva jsou nejspíš největším úspěchem mé trenérské kariéry,“ uvedl právě Křempek.

Není to tak dlouho, co jste se s juniorskou reprezentací vrátil ze soustředění. Kde se konalo a jaké z něho máte pocity?

Řeckým soustředěním začínáme tuto sezonu. Tentokrát nám však moc nevyšlo. Klimatické podmínky totiž nebyly takové, jaké bychom si přáli. Panovalo větrné počasí. Jednou dokonce sněžilo a byly jen dva stupně nad nulou. Naštěstí před koncem soustředění se vše zlepšilo. Nejprve jsme se připravovali v Nafspaktosu a posléze se přesunuli na olympijský kanál do Atén.

Pokud jsou dva stupně nad nulou, dá se vůbec trénovat?

Voda byla okolo deseti až dvanácti stupňů. Dneska už jsou závodníci velice dobře vybaveni. Nepromokavé neoprény, takže s tímto problémy nejsou.

Co bude vrcholem této sezony?

Cílem soustředění bylo se dostatečně připravit na nadcházející ročník, abychom zvládli nominační závody na evropský šampionát, který se v červenci uskuteční v Bosně a Hercegovině. Konkrétně v Banja Luce.

Na soustředění se společně s Jonášem Kašparem a Markem Šindlerem, kteří nyní závodí za Duklu Brandýs nad Labem, objevilo dalších sedm Opaváků. Jedná se o určitý signál toho, že kanoistika ve slezské metropoli patří k nejlepším v tuzemsku?

Čtyřikrát po sobě jsme byli vyhlášeni jako nejlepší žákovský oddíl v České republice. Vyhráli jsme v letech 2010, 2009, 2008 a 2007. Tohle asi hovoří za vše.

Do nedávné nominace v anketě Nejúspěšnější sportovec okresu Opava 2010 byl zařazen Matouš Bahenský. Je to největší trumf, který v současnosti opavská kanoistika má?

Matouš Bahenský startuje jako jednotlivec kajakář. Má konkurenty. Především z USK Praha Jiřího Prskavce či Jaroslava Strnada. Z opavského oddílu musíme zmínit také Petra Binčíka. Výkonnostně jsou na tom podobně.

Vnímal jste jeho nominaci do ankety? Celkově mezi juniory obsadil páté místo.

Samozřejmě vnímal jsem to, protože předkládám ČSTV návrhy. Proto vím, koho jsme měli ve hře.

Odkdy jste trenérem reprezentace juniorů?

U juniorské reprezentace působím od roku 1997. Rok předtím jsem ukončil svou profesionální kariéru v Dukle Brandýs nad Labem. Od té doby se věnuji deblkanoím.

Současně jste kouč také v KK Opava. Obě funkce se tak patrně velice dobře snoubí, že?

Ano, je tomu tak. Krásně se to doplňuje. Mé trenérství v Opavě a v juniorské reprezentaci jde ruku v ruce.

Vaší největší chloubou jsou již zmínění deblkanoisté Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem. Jak vysoko letos míří jejich ambice?

V Řecku byli také. Minule jim moc nesedlo soustředění s dospělými a tak jsem Jonášovi a Markovi nabídl, aby jeli s námi. Letos pro ně bude důležité nominovat se na evropský šampionát kanoistů do 23 let, což by neměl být problém. Mistrovství se rovněž bude konat v Banja Luce. Chce to obhájit umístění z loňska.

Můžete tuto dvojici stručně charakterizovat?

Oba jako žáci nejdříve začínali na kajaku. Pak přešli na deblkanoi. Jsou to dvě osobnosti. V deblu jde o to, aby si vyšli vstříc. Mají to však v hlavě dobře srovnané a ví, co chtějí.

Za Opavu již ale nejezdí. Přesunuli se do jednoho z nejvěhlasnějších kanoistických oddílů u nás.

Dukla Brandýs nad Labem si je přetáhla v roce 2008. Kromě toho o ně mělo zájem i USK Praha. V Dukle jsou materiálně zajištěni, kdežto v Opavě si většinu museli hradit ze svého.

Nabízí se otázka, zdali je to trvalý trend? Jestli je možné nejlepší závodníky v Opavě udržet?

Nejspíš nikoliv. Je to však logické, protože jakmile v Opavě dostudují střední školu, odchází někam jinam na vysokou. Vezměme si, že složení české dospělé reprezentace je výhradně ze závodníků Dukly Brandýs a USK Praha.

Dosáhnou v budoucnu Kašpar se Šindlerem takových úspěchů jako třeba olympijští medailisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek?

Na tuto otázku jsem odpovídal již nesčetněkrát. Volf se Štěpánkem jsou ročníky narození 1979. Jonáš s Markem mají všechno před sebou. Pokud je nepoloží první neúspěchy, máme se od nich na co těšit. Samozřejmě na deblkanoi hraje svou roli více faktorů. Jestliže nepřijde rozchod, jestli se na lodi snesou… Zatím však dosahují opravdu vynikajících výsledků.

KK Opava má na „svědomí“ spoustu výborných kanoistů. Čím si myslíte, že to je?

Není to hlavně otázka poslední doby, vždyť opavská kanoistika má konstantně dobré výsledky. Jedná se zkrátka o dlouhodobou záležitost. Vychovala výborné závodníky: Tomáše Slováka, Kamila Mrůzka a mohli bychom pokračovat.

V létě se ve slezské metropoli uskuteční mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě. Už nyní lze tuto akci označit za největší sportovní událost na Opavsku v tomto kalendářním roce.

Kánoe klub Opava se specializuje na slalom. Tohle bude něco jiného. Náš oddíl tuto akci přímo pořádat nebude, ale postará se o technické zabezpečení.

Co MSJ pro vodáky znamená?

Samozřejmě jedná se o velké zviditelnění. Pro Opavsko je to velká událost.

Petr Dušek