Na přípravě tohoto podniku se výraznou měrou podílí také prezident Asociace svazů chovatelů koní ČR MVDr. Jaroslav Dražan.

Co vás vedlo k uspořádání historicky 1. mistrovství Evropy chladnokrevných koní?

ASCHKČR je ze zákona o šlechtění hospodářských zvířat uznanou organizací, která vede plemenné knihy a šlechtí koně,mimojiné i chladnokrevné. Kuspořádání nás inspirovalo historicky první mezinárodní mistrovství formanů, jež se konalo ve druhé polovině loňského roku na Slovensku v Dobšiné.Do krásného přírodního areálu přišlo formany povzbudit na 1 500 diváků, což pořadatelé očekávali, byl to tak velký úspěch v mezinárodním měřítku. Navíc tuto kombinovanou soutěž vyhrál náš reprezentant Jan Blizňák, i proto jsme cítili povinnost další ročník zorganizovatu nás v ČR.

Proč zrovna chladnokrevní koně?

Tito koně byli v historii šlechtěni pro těžkou práci v zemědělství, v dnešní době bohužel jen těžko nacházejí uplatnění, a proto zájem o chov těchto koní klesá. Je proto naší povinností a úkolem udělat pro zachování těchto plemen pro budoucí generace maximum.

Proč padlo rozhodnutí uspořádat ME právě v Klokočově?

Pro jejich prezentaci v soutěžích bychom měli hledat takové prostředí, které je jim přirozené a bude vyhovovat prověření jejich užitkových vlastností. Jsou to přírodní areály, agroturistická centra či střediska jejich chovu. Takové prostředí v dnešní době přitahuje rovněž veřejnost, která touží a vyhledává kontakt s přírodou, faunou, čistý vzduch, odpočinek, relaxaci a hezké prožitky. V duchu letošního vyhlášeného motta: „Lesy pro koně a koně pro lesy“, jsme proto vybírali i místo konání ME. Konečná volba pro ME v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní proto zcela logicky vyzněla pro centrum jejich chovu a užití u nás, a tím je hřebčín Františkův Dvůr Klokočovu Vítkova, který chová slezského norika.

Co a koho na ME diváci uvidí?

Soutěž ME se skládá z klasické trojkombinace - vozatajský parkúr, tah v kládě a těžký tah. Disciplíny jsou hodnoceny samostatně s vyhrazenou úpravou pravidel pořadatelem a poté kompletně. Nominace na toto mistrovství proběhla na základě kvalifikačních kol, takže diváci uvidí opravdu nejlepší páry z ČR, SR, Polska, Německa a Itálie. V rámcových soutěžích se pak ještě představí plemeno hafling, které bude soutěžit o titul nejsilnější hafling v těžké zápřeži, český teplokrevník se představí v divácky atraktivní soutěži tzv. mini-maxi, dále uvidíme fotbal koní, jízdu poníků a další.

Je pro diváky připraven nějaký doprovodný program?

Pro návštěvníky je připraven let balonem, vyjížďky dostavníkem a kočárem, svezení na ponících, bohaté občerstvení. V rámci kulturního programu vystoupí v pátek 28. září skupiny Blues Band, Legendy se vrací, Dobráci od kosti, Radek Pastrnák a tradiční cimbálová muzika Radhošť.

Kdy přesně ME odstartuje?

Mistrovství bude probíhat od pátku 28. do soboty 29. 9. 07 vždy od 10 hod. v areálu hřebčína Františkův Dvůr Klokočov u Vítkova. Diváky čeká řada neobvyklých zážitků, a především mohou podpořit naše reprezentanty. Věřím, že hojná návštěva a fandění našim zástupcům přispěje k obhajobě titulu ME, propagaci chovu a užití chladnokrevných koní.