Nepříznivé počasí ovlivnilo i výsledky. Bronzový medailista z evropského šampionátu Jan Kudlička si v Opavě nepřipsal jediný platný pokus. Vítězem exhibice se stal Michal Balner, jemuž na výhru stačilo 530 cm.

Opavský rodák původem z Milostovic Michal Balner se přenesl přes 530 centimetrů napoprvé, což mu stačilo k překvapivému vítězství. Pak si nechal laťku zvednout do výšky 572 cm, a byť byl jeho první pokus nadějný, neuspěl. Podruhé proběhl a na třetí pokus už jednatřicetiletý tyčkař nešel.

„Počasí bohužel nepřálo, skákalo se špatně. Tyčka v dešti hned navlhne a často v ruce sklouzne, 572 centimetrů jsem nedodělal. Čekal jsem, co bude, ale nešlo to. V Landau jsem skočil 562 a 572 jsem jen lehce shazoval. Myslím si, že minimálně tuto výšku musím ještě splnit," řekl vítěz závodu Michal Balner a dodal: „Jezdíme sem rádi. Jirka Lesák nás ke skákání dostal, takže mu to chceme tímto vrátit. S Honzou (Kudličkou, pozn. red.) se nemáme v čem předhánět."

Balnerův oddílový parťák z pražské Dukly Jan Kudlička si ve slezské metropoli nepřipsal platný pokus. Neuspěl na 530 cm, pak si nechal zvýšit laťku na 545 cm, ale při posledním pokusu proběhl.

„Měl jsem tři křížky, což se někdy stává. Po letošní sezoně ale nemusím nikomu nic dokazovat. Samozřejmě bych se tady rád zapsal lépe, ale než hodit u posledního pokusu záda, raději jsem proběhl. Nevím, jak by se k tomu postavil management, který stojí za mnou, kdybych z Opavy přijel zraněný. Cítil jsem ve vzduchu něco špatného, bylo to nebezpečné. Jsem ale rád, že jsem se ukázal doma, a přijedu znovu. Věřím, že příští rok to bude lepší," řekl Jan Kudlička.

Nepříjemné počasí ztížilo práci i pořadatelům akce. „Byla to šichta od sedmi od rána do půlnoci. Bohužel pršelo skoro celý den, takže podmínky byly hodně náročné. Skákat v dešti je nebezpečné, závodníkům v ruce klouže tyč a někteří měli strach, což ovlivnilo i výsledky," řekl hlavní organizátor tyčkařské exhibice a bývalý kouč Kudličky a Balnera Jiří Lesák.

Pro děti byl na Dolním náměstí připraven trojboj, který se bodoval podle pravidel Odznaku Všestrannosti Olympijských Vítězů. Mezi chlapci zvítězil třináctiletý Adam Šubík, který získal 2172 bodů. Děvčatům kralovala teprve devítiletá Tereza Matýsková s 1850 body.

Jan Šimek