…zradit umí i načiní. Když Balner s přehledem posunul hranici svého letošního maxima na 570 cm a patřilo mu průběžné třetí místo, nechal si na stojanech nastavit laťku v hodnotě národního rekordu, který činí 582 cm.

„Na 570 jsem si počínal skvěle, byl nahecovaný a říkal si, že zkusím český rekord. Při odrazu jsem zabral moc a pak jen cítil, jak pode mnou „prdla“ tyčka. Skončil jsem v doskočišti s roztrhlou rukou. Konkrétně šlo o dlaň. Najednou bylo veškeré soustředění pryč,“ vracel se k nešťastnému okamžiku Michal Balner.

Zlomená tyč tedy svěřence trenéra Boleslava Patery z Dukly Praha pořezala na dlani. Naštěstí se mu dostalo rychlého lékařského ošetření, i když znalci místních poměrů po následující replice dosvědčí, že tak nějak svérázně po ukrajinsku.

„Před halou stála sanitka. Jednalo se však o vozidlo pochybného vzhledu. Nakonec mě odvezli jiným autem. V nemocnici na zranění koukli. Zkoušeli dotykem, zda něco cítím. Poté jsme šli ven do nějaké budky, kde lékař nafasoval věci pro ošetření. To byl skutečně zážitek. Následně mi ruku stáhl nějakou gumou, aby se odkrvila. Nějak to dal do kupy.

Myslím si, že kdyby čeští lékaři viděli zázemí tohoto nemocničního zařízení, patrně by si nemohli stěžovat,“ posunul se dále tyčkař pražské Dukly.

Naše redakce Balnera zastihla na mobilu krátce potom, co v neděli odpoledne přistál na ruzyňském letišti. „Pokusím se nyní sehnat nějakého sportovního doktora, aby mi ruku převázal. Chystám se do haly na Stromovku, kde se koná republikový šampionát ve vícebojích. Zítra ráno hned jdu do nemocnice,“ hlásil do telefonu.

Názory na dobu léčby se různí. Podle samotného atleta se hovořilo o několika měsících, ale v úvahu připadá, že do přípravy by se mohl vrátit i po vytažení stehů. Někdy za dva až tři týdny: „Je to vážnější zranění. Když mi v nemocnici sundali obvaz, viděl jsem šlachy. Naštěstí s prsty jsem mohl hýbat.“

Pro bývalého svěřence kouče opavského Sokola Jiřího Lesáka s největší pravděpodobností končí halová sezona, jejímž vrcholem od 4. do 6. března Mistrovství Evropy v Paříži. „Jsem z toho smutný, protože přítelkyně s otcem se mě chystali jet povzbudit. Už měli i letenky,“ litoval Michal Balner.

Další myšlenky se upínají k Tegu

Tyčkař Dukly potvrzoval vzrůstající formu. V Doněcku měl nakročeno k fantastickému výsledku. Takhle nejspíš bude muset přeladit priority.

„Mohu skákat někde na hranici českého rekordu. Bohužel nyní pro mě halová sezona nejspíš skončila. Musím se dát dohromady a pokoušet se splnit nominační kritéria na světový šampionát do Koreje. Tady bude motivace ještě vyšší. Jedná se o venkovní mistrovství světa,“ nevzdával se.

Na prestižním doněckém mítinku se už začali profilovat možní největší konkurenti. Zvítězil Francouz Renaud Lavillenie výškou 593 cm. O pět centimetrů méně skočil domácí závodník Maksym Mazuryk. Hned za tímto duem se nakonec seřadil právě Michal Balner. „Těžko říct, kdo letos půjde nahoru. Lavilleniemu se dařilo. To samé platí i o Mazurykovi. V Doněcku chyběl Němec Malte Mohr, který během týdne skočil postupně 583, 584 a 585 cm,“ zkoušel sestavit tabulku svých největších protivníků Michal Balner.

Řeč byla jen o Evropanech. Jsou tady však i další jména. Například v tyčkařském světě momentálně možná to nejblyštivější – Steven Hooker. „Steven toho v minulé sezoně moc nenatrénoval. Spíše jen závodil. Navíc byl ambasadorem Diamantové ligy, takže jezdil pořád po těchto mítincích. Myslím si, že letos mockrát nevyleze a ukáže se až na MS,“ poznamenal.

Na závěr je třeba se zmínit o samotném podniku v Doněcku. Pro tyčkaře je to doslova bašta. Na atletickém poli vyhlášená akce. Jak to vidí Michal Balner? „Závod byl organizačně skvěle zvládnutý. Objevilo se na něm plno kvalitních závodníků. Ukrajinci to umí zařídit. Po příletu z Kyjeva jsem myslel, že budeme naloženi do autobusu. Místo toho pro nás přijela auta.

Letos určitě nejlepší mítink, který jsem absolvoval. Měl svou úroveň,“ chválil bývalý atlet Sokola Opava.

Petr Dušek