„Hned zkraje roku jsme s dalšími třemi kolegy podnikli expedici NepalXC v Nepálu. Jejím cílem bylo přeletět na paraglidingovém křídle východní část této jihoasijské země. To se nám podařilo, a vznikl tak prvoslet této oblasti.

Chtěli jsme formou bivakového létání, což znamená, že si pilot veze vše od spaní až po jídlo s sebou, překonat úsek mezi městem Pokhara a metropolí Nepálu Káthmándú,“ rozvykládal se Krysta.

Pro všechny úspěchy však nemusel jezdit do vzdálených končin Asie. Dalšího skvělého výsledku dosáhl ve štafetovém závodě Adrenalin Cup, který se pravidelně koná v Beskydech. V silné konkurenci se dokázal bravurně prosadit a na svém křídle si dolétl pro 1. místo. O tom, že extrémní štafetové závody Krystovi sedí, nemůže být ani v nejmenším pochyb.

Dokázal to v Sušici na závodu Extrem Challenge, který je složen opět ze čtyř disciplín: kajaku, běhu, horského kola a paraglidu. Krysta zde startoval v těžké kategorii sólo, kdy jeden závodník absolvuje všechny části štafety. I zde bral 1. místo, čímž obhájil své vítězství z roku 2009.

„Trať byla těžká. Měl jsem na ní problémy, a to hlavně v cyklistické části. Vždycky se snažím bojovat až do konce a stejně tomu bylo i v tomto závodě. Také jsem doufal, že budu mít trošku štěstí. Povedlo se a do cíle jsem dojel jako první,“ zavzpomínal Michal Krysta.

Vrcholnou akcí minulého roku v oblasti štafetových závodů byl nepochybně bájný Dolomitenmann konající se v rakouských Dolomitech. Také zde se Michal Krysta hájící barvy týmu Eurofoam postavil na nejvyšší stupínek. I když ve svém paraglidu skončil 10., tak spolu s třemi týmovými kolegy se v kategorii Amater zasloužil o historicky první české vítězství.

Krysta však nezahálel ani v čistokrevných paraglidingových soutěžích. V České lize paraglidingu, která se skládá z několika jednotlivých závodů konaných v průběhu celého roku, dosáhl na 2. příčku v kategorii Performance a 4. místo v kategorii Open. Díky všem výše zmíněným výsledkům si po právu vysloužil nominaci do reprezentace ČR v paraglidingu.

A co čeká tohoto závodníka letos? Bude to zejména pět závodů Světového poháru paraglidingu konaných postupně v Jižní Koreji, Rakousku, Turecku, Španělsku a Mexiku. Na programu letos nebudou chybět ani čtyři starty na závodech České ligy a MČR. Termíny a místa konání tuzemských akcí však ještě nejsou známá. Krysta bude také horkým kandidátem na nejvyšší příčky ve výše uvedených extrémních závodech.

A nebyl by to Michal Krysta, kdyby se v jeho repertoáru neobjevila nějaká ta expedice. Pro tento rok má naplánovanou cestu do Pákistánu. „Chystám se do pákistánského Himálaje, kde se pokusím stylem bivakového přeletu překonat místní pohoří dosahující výšky přes 7 000 metrů.

Také mám v plánu překonat český výškový rekord v letu na paraglidingovém křídle, který držím já svým sletem z nejvyšší hory Ruska Elbrusu. Je vysoká 5 642 metrů. Pokud podmínky dovolí, tak bude ohrožena i hodnota světového rekordu,“ zakončil Michal Krysta.

Martin Kardaš