„Vrchol Changabangu leží ve výšce 6 864 metrů nad mořem v blízkosti hory Nanda Devi a říká se mu pro svůj tvar žraločí zub,“ přiblížil svůj cíl Michal Krysta.

Člen horolezeckého oddílu Lagarta Opava má za sebou výstupy na kavkazské vrcholy Donguzorun a Elbrus, na Elbrusu se mu také povedl český prvoslet na paraglideru, jehož je Michal Krysta také velkým příznivcem.

Za sebou má také výstupy na Eiger v Alpách nebo Kežmarský štít ve Vysokých Tatrách. „Výstup na Changabang by ale měl být ze všech dosavadních hor nejtěžší,“ přiznává Michal Krysta.

„Právě technická náročnost výstupu je ale velkou výzvou. Lezecká linie povede téměř 2 000 metrů vysokou stěnou z kolmé, a místy dokonce převislé žuly,“ přibližuje Krysta podmínky na hoře. V týmu pro expedici na Changabang ho doplní trojice Milan Majdič, Ota Krásný a Michal Bernard.

„Jedná se o akci nekomerčního rázu, čistě z radosti z pohybu v horách. Chceme ale také zvýšit prestiž české horolezecké školy ve světě, protože cílem akce je lezecky a technicky náročná severní stěna této hory, ve které byl poveden zatím pouze jeden jediný výstup, a to americko-ruskou expedicí v roce 1997 vedenou legendárním Carlosem Buhlerem,“ představuje expedici Michal Krysta.

Členové expedice vyrazili na svoji pouť včera 19. srpna z vídeňského letiště a předpokládaný návrat očekávají 5. října. O průběhu expedice vás budeme v Opavském a hlučínském deníku informovat, denní zprávy přímo z Himálaje můžete také sledovat na internetových stránkách expedice www.changabang2008.cz.

(berg)