V srpnu 2013 viděl František Pavlíček, toho času maturant Mendelova gymnázia v Opavě, mölkky poprvé. Další měsíc seznámil 
s touto hrou své známé, mimo jiné Daniela Kubelu a Jana Pavelka, kteří s ním později vytvořili tým.

A již v dalším kalendářním roce dosáhli tři kamarádi na titul mistrů České republiky a na turnaji poráželi i týmy, které mölkky systematicky trénovaly ještě dávno předtím, než mladí Opavané vůbec věděli, co to slovo znamená.

Příběh opavského Mölkky Teamu zní tak neuvěřitelně, že by asi i ve zfilmované podobě vypadal přehnaně. Přesto je pravdivý a v tomto roce začne psát další kapitolu své kratičké historie.

Vše začne za necelé dva měsíce, kdy budou Opavští poprvé obhajovat svůj fantastický úspěch. „O víkendu 21. – 22. března se v Rakovníku koná první halové mistrovství ČR v historii. Poprvé se utkáme i s týmem Třináctá mölkka, který je složen ze zástupců Českého svazu mölkky, a který ještě v naší zemi nikdy neprohrál," vypráví František Pavlíček.

„Kromě českých výběrů, se kterými budeme bojovat o titul halového mistra ČR, se na turnaji představí i zahraniční mužstva (například vicemistři Francie), která zasáhnou do bojů o celkové vítězství," dodává.

Přestože se turnaj blíží, společné tréninky jsou pro členy týmu problémem: „Je těžké se sejít, když já studuji v Olomouci, Danek v Brně a Honza je ještě 
v Opavě. Takže budeme muset každý trénovat více sám, hlavně techniku," vysvětluje Pavlíček.

Možná ještě větší výzva než obhajoba titulu však Opava Mölkky Team čeká v dubnu. „Pustili jsme se do organizace Opava MÖLKKY Open 2015, což bude historicky první mölkky turnaj v Opavě. Našim cílem je přilákat českou a slovenskou špičku a také několik týmů z jiných evropských zemí," nastiňuje Pavlíček ambiciózní plány.

„Součástí turnaje bude i první klání Albi Mölkky Cupu, což je série deseti turnajů pro laickou veřejnost, která vyvrcholí velkým finále o velmi hodnotné ceny. Zúčastnit tohoto turnaje se bude moci opravdu každý, bude se hrát ve dvojicích a ty ceny jsou skutečně zajímavé, ale to ještě nechci úplně prozrazovat," usmívá se Pavlíček.

Nicméně konání této akce ještě není zcela jisté. „Sehnat peníze není snadné, protože ta hra není vůbec v podvědomí veřejnosti. Musíme tak pokračovat 
v naší práci, šířit mölkky dále a doufat, že se nakonec vše podaří," zakončuje kapitán Opava Mölkky Teamu František Pavlíček.

Něco o hře mölkkyMölkky je název finské venkovní hry, která vznikla teprve roku 1996. Podstatou je trefovat se kolíkem do postavených kuželek, z nichž každá má nějakou bodovou hodnotu. Když je kuželka zasažena, zpravidla kousek odletí, na daném místě se musí opět postavit a hráč, který ji trefil, získá daný počet bodů.

Pokud hráč na jeden hod srazí více kuželek najednou, získává tolik bodů, kolik shodil kuželek, nikoliv jejich sečtenou hodnotu. Zvítězí ten, kdo jako první získá padesát bodů, pokud ale padesátku byť o jediný bod přehodí, sráží se mu počet nabytých bodů na pětadvacet.

Zdroj: Youtube

Jan Mareček