Tereza Grómanová na okruhu v japonské Suzuce vstoupila do seriálu mistrovství světa v kategorii KF1. Motokárová trať je včleněna do areálu okruhu pro formuli 1. Pilotka týmu Kosmic Racing dokázala v průběhu celého závodního víkendu jezdit okolo jedenáctého místa. Dohromady za sobotu a neděli absolvovala celkem čtveřici finálových jízd.

V první protnula cíl jako jedenáctá, následně nedojela a ve zbylých dvou jízdách z toho postupně vzešlo jedenácté a dvanácté místo. „S mými výsledky jsem v zásadě spokojena. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první ze závodů světového šampionátu, nebylo to nejhorší," konstatovala Tereza Grómanová.

S výsledky vládne spokojenost

Body do celkového pořadí mohla přidat i ve druhém finále. Bohužel se krátce po startu ne svou vinou zapletla do velké kolize několika závodníků, a bylo po nadějích na dobrý výsledek. „Kvůli velké ztrátě jsem musela zajet do boxů a odstoupit. Jinak se dá říct, že závody v Japonsku se obešly bez větších bouraček," doplnila.

Světový šampionát ve třídě KF1 měl celkově obsahovat pět podniků. Všechny evropské ovšem byly zrušeny. „Konat se už bude pouze jeden závod, který se pojede až někdy v říjnu v Macau," poznamenala dále Tereza Grómanová, které jsme se zároveň zeptali, jestli jí závodníci mužského pohlaví dávají v motokárách co proto.

„Na Suzuce bylo celkem čtyřiatřicet pilotů. Já jsem závodila jako jediná žena. S některými mám dobrý vztah, s některými takový normální, neutrální. Jsou ale i tací, kteří se se mnou nebaví vůbec. Rivalita je určitě znát. Nikdo z nich nechce dojet za ženskou," vysvětlila.

Zdeněk Gróman nejlépe devátý

Nezahálel ani bratr Terezy Grómanové Zdeněk, který nastoupil do dalšího závodu ze série WSK. Ten se jel nedaleko světoznámého okruhu v Le Mans. Od začátku to přitom byla vyložená loterie s pneumatikami. Jezdci nakonec zvolili suché gumy, ale po startu začalo pršet.

„Není to jak ve formuli 1, kde ze suchých můžete přezout na mokré. Pneumatiky se během závodu nesmí měnit," mínil Zdeněk Gróman. I tak se z toho v prvním závodě urodilo pěkné deváté místo. Nedělní finále ovšem nedokončil. Třebaže se neustále pohyboval okolo šestého nebo sedmého místa, nakonec se mu zadřel motor a závod pro něho skončil.

„Okruh mi celkem vyhovoval. Trať je sice užší, ale hodně členitá a plná zatáček," prozradil na závěr Zdeněk Gróman.

Petr Dušek