Jan Midrla byl ve Švédsku jediným českým zástupcem v kategorii KZ2. V kvalifikaci skončil tovární jezdec Birelu třetí ve své skupině, do následujících kvalifikačních rozjížděk tak startoval vždy z druhé řady. Ve třech ze čtyř kvalifikačních rozjížděk se Midrlovi dařilo, když vybojoval třetí, druhé a čtvrté místo.

V jedné jízdě však doplatil na kolizi závodníků jedoucích před ním. Přestože se snažil vzniklé skrumáži vyhnout, jedna z motokár ho zaklínila a v cíli byl hoštickýrodák klasifikován jako patnáctý. Přesto se v celkovém součtu všech jízd vešel do elitní desítky, konkrétně na deváté místo.

Předfinále přineslo českým barvám zklamání. Dvacetiletý jezdec byl hned po startu „torpédován" jedním ze soupeřů, jehož motokára se doslova projela po přední části stroje českého závodníka, a navíc talentovaného mladíka poslala mimo trať. S pochroumaným řízením se závodit nedalo, a Midrla byl nucen po třech kolech odstoupit.

Do následujícího finále tak musel startovat až z poslední řady. Ve finále však předvedl heroický výkon a úspěšně se probil startovním polem až na konečné šesté místo těsně za novopečeným mistrem Evropy Andreou Dalèm.

Vycházející motokárová hvězdička tak ve všech třech podnicích ME 2014 patřila k nejrychlejším pilotům třídy KZ2 a k hlavním adeptům na umístění na stupních vítězů. Nebýt dodatečné velmi sporné penalizace při druhém podniku ve Wackersdorfu, měl by Jan Midrla na svém kontě stejný počet bodů jako celkově třetí Litevec Juodvirsis.

I tak je páté místo velkým úspěchem a nejlepším letošním výsledkem českého jezdce na evropské scéně.

„Pro úspěch jsme udělali vše, co bylo v našich silách, ale některé věci člověk prostě neovlivní. Ve Švédsku jsem byl před závodem trénovat a hodně jsem si věřil. Situace, k nimž ale došlo v jedné z rozjížděk, a pak v předfinále, ale rozdaly karty trochu jinak," klopil zrak Jan Midrla a dodal:

„Musím poděkovat celému týmu, protože na závody jsme byli připraveni opravdu dobře a technika fungovala skvěle. Dokázal jsem, že mohu bojovat s těmi nejlepšími a získané zkušenosti se pokusím zúročit v budoucnu." V průběhu letošní sezony bude Midrla ještě obhajovat mistrovský titul a v říjnu bude startovat na světovém šampionátu v italském Sarnu.

Jan Šimek