Dvanáctou příčku bere jako úspěch

Na trati pod sopkou Vesuv se jelo mistrovství světa v královské motokárové kategorii KZ1. Podnik nebyl včleněn do žádné série, takže vítěz se mohl pyšnit titulem světového mistra. Konečná dvanáctá příčka musí být brána jako úspěch. Závodní víkend pro něho totiž nezačal příliš dobře. V kvalifikačních jízdách boural a navíc ho postihly technické problémy, takže do prefinále startoval až z devětadvacátého místa.

„Dojel jsem jako dvacátý, ale ve finále se mi povedlo probít o osm příček dopředu. Výsledek mě potěšil, i když kdybych byl do desítky, měl bych z toho větší radost," uvedl pilot stáje Kosmic Racing Zdeněk Gróman a ještě připojil několik postřehů: „Bylo i na lepší umístění. V závěru jsem stíhal skupinku jezdců přede mnou, a kdyby byl závod o pár kol delší, možná bych je i předjel."

Profil samotné tratě držiteli Zlatého volantu z letošní sezony moc nesvědčil. Na technické úseky jste zde prakticky nenarazili. Šanci tak dostali průměrní jezdci, jejichž jezdecké umění není na vysoké úrovni. „Letos už jsme zde jeli dvakrát. Pořadatelé ovšem trať změnili. Jednalo se o takový rychlostní typ trati. Jezdecké umění se trochu vytrácelo. Úspěch slavil ten, kdo měl silnější motor," pokračoval.

Jednadvacetiletý pilot Kosmic Racingu jinak přes léto hlavně odpočíval. Jediný závod absolvoval až o tomto víkendu. „Prázdniny jsem strávil doma v Opavě nebo blízkém okolí. Na dovolené v zahraničí jsem nebyl. Chodil jsem na brigádu a hodně času trávil také u vody," vysvětloval Zdeněk Gróman.

Jeho sestra Tereza měla během července a srpna nabitější program. V Anglii jela závod, jenž se započítal do celkové klasifikace evropského šampionátu, avšak nijak zvlášť se jí nedařilo. „Nevíme, v čem byl problém. Do finále se neprobojovala a celkově se umístila kolem padesátého místa," konstatoval Zdeněk Gróman. Dalšího podniku se zúčastní až v říjnu, kdy se představí na trati v Macau.

Odjíždí na studijní pobyt Erasmus

Zatímco Tereza Grómanová letos se závoděním ještě nekončí, její bratr už za volant neusedne. Maximálně v rámci tréninku. Vyráží totiž do italského Milána na studijní pobyt Erasmus. „Budu tam půl roku," poznamenal student oboru strojírenství na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Jezdec Kosmic Racingu bude na Apeninském poloostrově prakticky v centru dění. V Itálii snad ani není lepší destinace, kde by mohl zlepšovat své znalosti. „Většina významných výrobců je buď v Miláně anebo okolí. Hodlám zde i trénovat. Na příští sezonu se chci dobře připravit," uzavřel Zdeněk Gróman.

Petr Dušek