„S vodou máme letos problémy. Další závod se měl jet v červnu v Hostivaři, kde se ale kvůli odbahňování přehrady nic konat nebude,“ povzdychl si nejdůležitější muž v realizačním týmu české Xterry Michal Piloušek.

Ve Žlutých lázních však při zrušení plavání žádný problém nenastal a závod se mohl odehrát v plné kvalitě. Insportline triathlon team šel do boje v nejsilnější sestavě. Sobotní podnik byl složen ze dvou běžeckých části (3 a 6 km) a čtyřiadvacetikilometrového úseku jízdy na kole.

Fantasticky začal Petr Kopřiva. Ten dobíhal do depa na skvělém druhém místě. Během cyklistické položky si však nejen on, ale také týmový kolega Jiří Foltys vybrali obrovský kopec smůly.

„Musím říct, že jsme velcí smolaři. Postihl mě defekt a ze závodu jsem musel odstoupit. Podobně si vedl i Jirka, kterému se urvala přehazovačka, a také skončil předčasně,“ mínil trenér týmu Petr Kopřiva.

Mezi muži si poměrně zdatně vedl Jan Kubíček, hájící barvy Startu Karlovy Vary. Obhájce loňského prvenství zvládl nejlépe úvodní tříkilometrový běh. Na kole sice trošku ztratil a do závěrečné šestikilometrové běžecké části vyrážel ze druhého místa, ale bylo to dáno tím, že ho na trati postihl pád, čehož využil Pavel Jindra z TT Cyklorenova Cvikov.

Kubíček však předvedl lepší finiš a v cíli nadělil Jindrovi téměř rovnou půlminutu.

A jak si vedli závodníci Insportline triathlon teamu? Nejlepší byl Tomáš Matera, jenž v celkovém pořadí zaujal šesté místo, a v kategorii Elite se dokonce objevil ještě o stupínek výš. Tomáš Pukovec doběhl jako šestadvacátý. V kategorii 24 až 29 pak desátý.

Ženský závod opanovala závodnice TT Cyklorenovy Cvikov Kateřina Loubková. Za ní se na druhém místě rýsovala Dagmar Svěráková z Cykloadamu. Tu však stačila předběhnout Valerie Eningerová, startující v dresu Šutri Prachatice, a odsunula ji až za sebe.

Velice potěšující informací je, že pomyslnou bramborovou medaili získala triatlonistka Insportline Lucie Materová, která se zároveň stala i absolutní vítězkou v juniorkách. „Musela se vynechat plavecká část. Voda byla moc studená. Startovalo asi 60 nebo 70 závodníků. Lidí moc nepřišlo, takže atmosféru lze označit za průměrnou. Naopak musím pochválit organizátory, protože trať ve Žlutých lázních byla super,“ rozebíral Petr Kopřiva a ještě dodal:

„S výsledky jsme spokojeni. Dařilo se Lucce, ale i jejímu bratru Tomášovi. Ten má trošku problémy v běhu. Musí ještě natrénovat, aby byl stále v kontaktu s úplnou špicí.“

Tomáš a Lucie Materovi sbírají pódiové vavříny

Kompletní složení Insportline triathlon teamu se objevilo na prvním závodu Moravskoslezského poháru v triatlonu. Celá akce nesla název Dobroslavický jarní duatlon. Pikantní záležitost to byla především pro sourozence Tomáše a Lucii Materovy, kteří z Dobroslavic pocházejí a před domácím publikem se jistě chtěli vytáhnout.

Dá se říci, že duatlon je mladší bratr triatlonu, kde se kombinuje běh, jízda na kole a zase běh. Délka jednotlivých úseků v tomto konkrétním případě činila 5, 10 a 3 kilometry. Nejlepšího výsledku dosáhla Lucie Materová, jež v ženské kategorii nenašla přemožitelku a zajistila si prvenství.

O stupínek hůře dopadl její bratr mezi muži. Na devátém místě doběhl Petr Kopřiva, o čtyři místa za ním pak skončil Tomáš Pukovec a na sedmnácté pozici byl klasifikován Jiří Foltys.

„Do dějiště závodu jsem dorazil na poslední chvíli. Naskočil jsem z plného tréninku a s devátým místem panuje spokojenost,“ hodnotil trenér Insportline triathlon teamu Petr Kopřiva.

Před dvěma týdny nastupoval při dalším dílu Moravskoslezského poháru téměř celý tým i do Porubského sprinttriatlonu. Závodníci museli absolvovat půl kilometru plavání, 24 km na kole a 6 kilometrů běhu.

Chuť si zpravil Tomáš Matera, který celý závod vyhrál. Lucie Materová v ženách obsadila celkovou druhou příčku. Tomáš Pukovec byl celkově opět třináctý a Jiří Foltys si oproti Dobroslavického jarnímu duatlonu o jedno místo pohoršil a doběhl jako sedmnáctý.

„Triatlonisté, pro které je hlavní disciplínou terénní triatlon, se samozřejmě účastní i řady přípravných závodů na horských kolech. Společně startovali na Škoda Bike maratonu v Ostravě. Tomáš Pukovec s Jirkou Foltysem okusili i přípravný podnik Xterra Chalenge na Hluboké.

Lucka absolvuje MTB cyklistické závody Slovenského poháru, kde se pravidelně umisťuje na třetí pozici. Tomáše Materu jeden z vrcholů této sezony teprve čeká. Bude jím Mistrovství Evropy Xterra Italy na Sardinii,“ komentoval člen Insportline triathlon teamu, který se podílí i na tréninku Tomáše a Lucie Materových – Rostislav Matera.

Petr Dušek