Zdolat délku kanálu La Manche, tedy 33,6 kilometru, se uplynulý pátek rozhodli pacienti Rehabilitačního ústavu v Hrabyni. Šli na to štafetově a potřebovali 1 680 bazénů. Podporu dostali i od patrona Stanislava Bartůška, který skutečný La Manche překonal v roce 2005.

„Úžasné bylo, že téměř vše odplavali sami naši pacienti. Bez ohledu na své omezení, na svá ochrnutí, třeba jen s pomocí rukou a plaveckých pomůcek. S některými byly ve vodě naše fyzioterapeutky, ale každý z pacientů plaval tolik, kolik dokázal. Někdo jeden dva bazény, jiný třeba i několik desítek,“ říká k závodu vedoucí rehabilitace Rehabilitačního ústavu v Hrabyni Alice Bysková.

Nakonec se do startovní listiny zapsalo celkem sto devět jmen. Jen dvě nebyla pacientů obou hrabyňských ústavů. „Samozřejmě plaval také patron akce a pouze jednou musela zaskočit naše pracovnice, když jedné z pacientek trvala cesta do bazénu déle, než se čekalo,“ popisuje průběh akce vedoucí ústavní rehabilitace.

Vše začalo ve tři ráno, v šest večer se mohlo začít slavit. Hrabyňští zvládli uplavat 33,6 kilometru za 15 hodin, 59 minut a 13 sekund. Souběžně s Hrabyní se plavalo také v Kladrubech. Přesto, že tam to dokázali o dvanáct minut rychleji, mohou se v Hrabyni pokládat za vítěze tohoto klání na dálku. V Kladrubech totiž neplavali jen handicapovaní, ale i personál.