V kategorii mužů zvítězil Jan Kubíček z RedBull Specialized. Mezi ženami se nejlépe vedlo závodníci TT Cyklorena Katce Loubkové. No a nyní všichni zpozorněte. Hned za ní doběhla Lucka Materová z Dobroslavic. Ta jako nemladší účastnice podala vskutku neuvěřitelný výkon a v kategorii juniorek do 19 let byla samozřejmě nejlepší.

Ani Lucčin bratr Tomáš rozhodně nepropadl. V elitní kategorii si doběhl pro osmé místo. Opavák Jiří Foltys v konkurenci závodníků nad 30 let obsadil pěknou čtvrtou pozici. Insportline triathlon team dal tedy o sobě znovu vědět. Šestnáctiletá Lucka Materová se rozhodla podělit o dojmy z poslední závodu.

Lucko, na MČR Xterra Pralines Koruna v Ostrově jste mezi ženskou elitou obsadila druhé místo. Pro vás osobně se jednalo asi o nejúspěšnější podnik sezony. Kolika závodů xterra jste se účastnila?

Loni jsem objela pouze 2 závody Xterra Czech Tour a to ve Žlutých Lázních a Mistrovství ČR v Ostrově. V obou jsem vyhrála juniorky, ale s ženskou elitou se nešlo měřit. Plaveckou část jsem sice měla dobrou, ale už na kole se vytvořila velká ztráta. Na konci loňské sezony jsem ještě jela Xterru light v Rakousku a doběhla tam jako druhá z žen a první mezi juniorkami. Letos jsem zatím jela tři závody Xterra Czech Tour. Ve Žlutých Lázních se mi podařilo zajet celkem dobře, po kole jsem přijela s eliťačkama, ale nakonec doběhla čtvrtá. V Děčíně se mi moc nevedlo a dojela jsem pátá a teď v Ostrově druhá.

Proč se vám zrovna v Ostrově tolik dařilo?

Bylo to určitě tím, že závod se jel jako sprint a objemy tratí byly krátké. Na 750 metrech ve vlnách se dal získat slušný náskok, protože plaveckou část mám na Xteře většinou nejrychlejší z žen. Cyklistická trať nebyla tak silová, jako třeba v Děčíně, ale rychlá a technická, což mi vyhovuje. Běžecká část už byla horší, na holky jsem hodně ztrácela, ale nakonec náskok stačil a bylo z toho druhé místo.

Plaveckou část jste začala společně s muži. Kolik závodníků vůbec bylo na startu?

Na startu bylo celkem 81 závodníků. I přes to, že byly docela prudké vlny, se plavalo dobře a z vody jsem vylézala celkově na patnáctém místě. Na druhou ženu jsem měla náskok přes minutu a na některé z ostatních třeba i osm minut, z čehož už se dá celkem dobře těžit.

Na kolo jste nasedala jako první. Jak hodnotíte trať a svůj cyklistický výkon?

Trať se mi hodně líbila – žádné dlouhé výjezdy, spíš pořád z kopce do kopce, technika a svižná jízda. Okruh už jsem měla projetý den předem, takže jsem věděla, co mě čeká a když ještě noc před závodem napršelo, těšila jsem se, že bude bláto (úsměv – pozn. red.). Ani na kole mě ještě ostatní ženy nedojely, takže i cyklistika se mi docela povedla.

Během cyklistické části vás dokonce postihl pád. Můžete osvětlit, co se přesně stalo?

Naštěstí se nejednalo o žádný drsný pád, spíš jsem se jen vyválela v blátě. Bylo to už ke konci cyklistické části – sjezd a potom zatáčka pod mostem. Bylo tam strašně moc bláta a navíc ještě nějaká vykopaná díra, ve které jsem nechtěla skončit. Takže když jsem už věděla, že v té rychlosti zatáčku nevyberu, radši jsem to „položila“ a projela se blátem. Kolečko je v pořádku a já mám jen pár odřenin, ale nejvíc se důsledky pádu projevily až v depu, kde mi nešla sundat cyklistická tretra. Byla celá od bahna, takže mi nešel odepnout pásek.

Závěrečný běh rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem. Zvlášť u vás se nejedná o dominantní disciplínu…......

Běh byl už horší. Moc jsem ani nevěděla, jak se mi poběží, protože jsem celý týden měla problémy s kolenem. Naštěstí mě v závodě koleno tolik nebolelo, ale i tak jsem měla oproti holkám pomalý čas. Běh je určitě disciplína, ve které mám největší rezervy a do příští sezony na tom chci zapracovat. Nicméně i běžecká trasa se mi líbila. Zámecký park a pak pestrý terén. Kousek se běží na motokrosové trati, polích, lesích, blátu a zahradách. Dvakrát jsme skákali i přes potok (smích – pozn. red.).

Po doběhnutí posledního závodníka byl na pořadu supersprint. Jaký je vás názor ohledně této inovace?

Supersprint byl vlastně odpolední závod pro nejlepších patnáct závodníků, 3 závodnice a 2 VIP závodníky a mělo jít o bližší představení české xterrácké špičky. Myslím, že se tato novinka pořadatelům povedla, na trati bylo i několik umělých překážek, takže to byla sranda pro diváky i pro závodníky. Strašně se mi to líbilo, startovala jsem s docela velkým náskokem, po kole jsem ještě přijela první, ale na běhu jsem už mlela z posledního a oproti chlapům neměla šanci. Do finále supersprintu (7 nejlepších) jsem se už nedostala, ale ani mi to nevadilo, protože jsem byla unavená po dopoledním závodě. Alespoň jsem mohla supersprint vidět z pohledu diváka a fandit. Byl to krásný souboj, nakonec zvítězil Karel Zadák a vynahradil si tak druhé místo z hlavního závodu.

Prázdniny jsou v půlce a stejně tak i cyklistická a triatlonová sezóna. Na jaké závody se do konce srpna ještě chystáte?

Ještě mě čekají dva závody triatlonového Českého poháru – v Mělníku a Mistrovství republiky v Táboře, ale nejvíce se určitě těším na Xterru do Rakouska. Je to Mistrovství Evropy, ale bohužel pro mě dlouhá trať, takže si ještě letos, doufám, že naposledy, zajedu Xterru light na kratších objemech. V září mě čeká ještě jedna Xterra v Opavě a potom už jen nějaké místní cyklistické závody, cyklokrosy a orienťáky.

PETR DUSEK