Mezi dorostenci nejvíce vynikl výkon nadějného tyčkaře Ondřeje Honky. Ten ještě před závěrečným kilometrem držel výbornou druhou příčku, ale nakonec se musel spokojit až s bronzem.

„Je to obrovská škoda, protože v tyčce skočil 430 cm a pokoušel se o osobák na laťce o deset centimetrů vyšší. První pokus vypadal velmi nadějně, ale při druhém si natáhl stehenní sval a 1 000 metrů při zranění prakticky vyklusal,“ vysvětloval trenér Sokola Jiří Lesák.

Honka kilometr dokončil v čase 3:36,89 min, v této disciplíně obsadil předposlední místo, ale i tak mu celkový součet 4466 bodů vynesl pěknou třetí pozici. „Ondra má víceboj spíš jako doplněk k tyčce, na kterou se specializuje. Na 440 cm určitě měl.

Doufám, že zvládne červnovou nominaci v Moskvě na Olympijské hry sedmnáctiletých v Singapuru, kam se z ruské metropole dostane devět nejlepších závodníků. Podle mého by mohl 460 nebo 470 centimetrů na postup stačit. Rekord má na 433 cm. Pokud nebude zraněný, věřím, že se mu to povede,“ pokračoval přímo ze Stromovky Lesák.

Dorostenecký sedmiboj opanovala velká naděje české atletiky. Václav Sedlák z Dukly Praha, zaznamenal 5 370 bodů, a druhého Adama Fialu za sebou nechal se solidním odstupem. „Jedná se o český halový rekord. Sedlák znamená velký příslib. Připravuje se pod Tomášem Dvořákem a je nejlepší už od žáků. Možná jeden z nástupců Šebrleho nebo právě Dvořáka,“ připojil pár vět opavský kouč, který lituje především jedné skutečnosti:

„Mrzí mě, že náš Marek Lukáš si v lednu v Ostravě natáhl sval. Mezi juniory aspoň podle jeho osobáků mohl rozhodně bojovat o některou z medailí.“

Co není, může být. O tomto víkendu atleti Sokola vyrážejí do Prahy znovu, aby se představili na mistrovství republiky dorostenců a juniorů. Dá se říci, že mají hned tři želízka v ohni. Lukáš Kunc totiž vede průběžnou tabulku mezi trojskokany a i v našem hlavním městě bude považován za největšího favorita.

Další kandidáty na vítězství má Opava v dálce. Jiří Klepek je za letošní nejlepší český halový výkon 689 cm rovněž tabulkovým lídrem. Oba spadají do juniorské kategorie. „Chystáme se tam v počtu asi třiceti závodníků. Někdo určitě pojede i ze Slezanu. Přáli bychom si získat medaile. Kromě Kunce nebo Klepka by už měl startovat i Marek Lukáš, jenž má své osobní maximum na 705 cm.

Škoda, že o účast nejspíš přijde Ondřej Honka. Na tyčce by patřil k hlavním adeptům na vítězství. Zranění mu ovšem plány pravděpodobně překazí,“ posunul se dále Jiří Lesák, který zhodnotil prostředí haly na Stromovce: „Jsou zde perfektní podmínky. V České republice to je prakticky jediná hala, jež splňuje přísnější měřítka.

Někdy sem vyrazíme i na soustředění, ale přece jenom od Opavy je Praha vzdálená skoro čtyři sta kilometrů. Je tu menší tribuna pro diváky. Další hala je i na Strahově, jenže jedná se o „nafukovačku“ a slouží spíš k tréninku. Ještě jedna se nachází v Jablonci, ale ta není regulérní.“

Abychom zkompletovali výsledky Opaváků na vícebojařském republikovém šampionátu, zaměřme se na žáky. Hned čtyři z celkem šestnácti závodníků byli totiž ze Sokola. Na nejlepší umístění dosáhl Matěj Kaštovský. S 3 553 body obsadil osmé místo. Dvanáctý skončil Jakub Hadamčík za 3 231 bodů.

Na Jiřího Grygeru (2 982 b.) zbyla čtrnáctá příčka a Dominik Klinger (2 977 b.) byl registrován ještě o pozici níže.

„Všichni jsou ze Základní školy Englišova. Perspektiva u nich je. S přihlédnutím k tomu, že nemáme takové možnosti jako pražské oddíly, se jedná o dobré výsledky. Zatím jsou malí. Dá se u nich očekávat další vývoj,“ pokračoval trenér Sokola a ještě doplnil:

„Mezi dorostenkami skončila Markéta Urbischová s 2 551 body na patnáctém místě.

Kromě toho se v neděli ve Stromovce konalo i mistrovství České republiky v chůzi. Týkalo se všech mládežnických kategorií. Dařilo se našim dorostenkám. Anna Selníková časem 17:50,98 min dokončila závod jako druhá a Lucie Holušová časem 18:30,92 skončila hned za ní.“

Kudlička a Balner do Dauhá?

Jiří Lesák v opavském Sokole trénoval naše současně nejlepší tyčkaře Jana Kudličku a Michala Balnera. První se nedávno představil na mítinku v Linci. Výkonem 560 cm jen těsně nesplnil limit pro březnové halové mistrovství světa (HMS) v katarském Dauhá, jenž je na stojanech posazen ještě o deset centimetrů výše.

Podobně si vedl i Balner o víkendu v německé Postupimi, když také zdolal 560 cm. Na stejném podniku se představil i Kudlička, jenže s 550 centimetry si účast na blížícím se šampionátu rovněž nevybojoval.

„Sám jsem zvědav, jestli se jim podaří postoupit. Obecně se říká, že nejlepší čeští tyčkaři jsou z Opavy. Jejich výkony samozřejmě sleduji. Před sebou mají dva velké pokusy. A to na zítřejší zimní Pražské tyčce - na naše poměry populárním podniku, kam pravidelně zavítají i tyčkaři ze zahraničí.

No a potom je to republikový šampionát mužů a žen, připadající na 27. a 28. února. Samozřejmě v úvahu ještě připadají i některé mítinky, které se budou konat mimo Českou republiku.

Času před HMS v Dauhá však již moc není,“ uzavřel Jiří Lesák.

Petr Dušek