Začneme týden starým podnikem, který se uskutečnil ve vítkovickém tunelu nedaleko ČEZ Arény.

„Petr Lichý zde zaběhl šedesát metrů za 7,03 setin sekundy, což je velmi dobrý čas. Opava a vůbec celý Moravskoslezský kraj trpí absencí atletické haly. Nejbližší je v Bratislavě, pak připadá v úvahu také Praha. Nic v okolí však není. Ostravský tunel je v našich podmínkách asi to nejlepší,“ poznamenal trenér Slezanu Miroslav Mařádek.

Nyní se již zaměřme na Prahu. Hala na Strahově se totiž stala pořadatelem krajských přeborů. V sobotu tady změřili síly atleti z kraje Vysočina. A jelikož tento závod byl vypsán jako Open, na startu se objevila i šestice opavských závodníků. Jejich výsledky však nebyly započítávány do celkového pořadí.

A je to pořádná škoda. „Petr Lichý se na šedesátce prezentoval časem 7,12 sekundy. Dal o sobě vědět i na dvoustovce. Čas 22,74 stál za to, a co víc, v obou disciplínách nebyl nikdo rychlejší než on,“ pokračoval kouč Lichého.

Jenže tímhle není účet sobotního mítinku ani zdaleka završen. „Na osmistovce dosáhl neuvěřitelného času 1:54,91 Tomáš Vystrk. Osobák si zlepšil o tři vteřiny. Tohle je možná naše největší naděje. Musíme vzít v úvahu, že tento člověk začal s atletickým tréninkem někdy na konci roku 2008.

Teď je v juniorské reprezentaci a docela se bojím, co ještě předvede (usměv – pozn. red.). Poprvé se bude konat olympiáda mládeže do sedmnácti let. Předtím však bude nutné splnit kvalifikační limity v Moskvě. Tato kritéria se týkají každého kontinentu. Na olympijské hry se pak postupuje dle daných kvót. Myslím si však, že čas 2:30 na kilometru bude Tomášovi stačit.

Nutno říci, že sportovní předpoklady měl. Vždyť se před atletikou věnoval fotbalu, ale i tak je to obdivuhodné. Podle mého toho má hodně před sebou,“ mnul si prsty Miroslav Mařádek. O víkendu se rovněž na trati osm set metrů výborně uvedl i Lukáš Němec. Věkem dorostenec zaběhl 1:57,60 a také vylepšil svůj osobní rekord o dvě sekundy.

Abychom byli úplní… Na Strahově se představili i další tři závodníci opavského Slezanu. Starší žák David Tesař byl nejrychlejší na osmistovce. Barbora Rohanová v rámci šedesátky zaběhla 8,23 a na 200 metrech se pouze jediná závodnice dostala před ní.

Na závěr nesmíme opomenout ani Nikolu Tesařovou. Osm set metrů absolvovala za 2:24,21, což z ní dělá druhou nejlepší v této disciplíně.

Petr Dušek