Trasa plánovaného letu odstartuje z oblasti Annapurna a povede kolem dalších himálajských velikánů v čele s majestátním Mont Everestem. Opavský pilot a horolezec Michal Krysta se pár dní před odletem podělil o své plány a podrobnostmi o expedici.

Co je to vlastně bivakový přelet a jak se liší od běžného paraglidingového létání?

Jedná se o nejtěžší formu létání v horách. Pilot musí mít s sebou nabalenou veškerou výbavu k přežití a být schopen pohybu vzduchem a terénem tak, aby mohl dalšího dne opět odstartovat a letět dále.

Pilot využívá stejně jako při běžném létání termických stoupavých proudů, díky kterým svou výšku může proměnit v ulétnutou vzdálenost. Náročnost se však od běžného létání velmi liší. Velmi často se v horském terénu nenachází vhodná místa k přistání a kvůli hlubokým horským údolím je i velké nebezpečí silného větru, který znemožňuje let.

V takovémto terénu se piloti často dostávají do krizových situací a pohybují se za hranicí bezpečného létání. Dalším z velkých problémů bývá většinou nemožnost jakékoliv záchranné akce.

Dá se tedy říct, že je to nebezpečnější než běžné létání?

Rozhodně ano. Největším problémem bývá neznámý terén a náročné klimatické podmínky.

Jak vás napadlo odjet létat právě do Himálaje?

Himálaj mě lákal, protože jsem tu ještě nelétal a jsou to jedny z nejkrásnějších a nejvyšších hor světa. Jelikož celá východní část Nepálu není doposud na paraglidingovém křídle přelétla, cíl byl na světě. Na podzim jsem začal s organizací expedice a sháněním sponzorů. Vše se podařilo a za týden letíme.

Kolik plánujete, že toho budete muset nachodit po svých, a naopak, kolik toho plánujete nalétat?

Plánujeme za den uletět samozřejmě co nejvíce. Vše bude záležet na aktuálním počasí a našem morálu. V takovémto těžkém terénu se za úspěch počítá jakákoliv ulétnutá vzdálenost. Pokud vše půjde dobře, dají se očekávat lety dlouhé i přes 80 km za den. Co se týče času stráveném ve vzduchu, předpokládáme délku 4 - 5 hodin denně. Kolik našlapeme, nevíme. Jistý bude pouze třídenní trek do Annapurna base camp, místa našeho startu.

Trasu máte pevně danou, nebo budete improvizovat podle podmínek?

Směr je dán. Od západu na východ. Startovat budeme pravděpodobně z Annapurna base camp ve výšce 4 200 metrů nad mořem. Dále budeme improvizovat podle aktuálních povětrnostních podmínek a terénu.

Je to tedy tak, že se díky padáku dostanete třeba na místa, kam se po zemi vůbec nedá dostat?

Ano. Do takových míst se určitě dostaneme. Budeme se však snažit přistávat trochu níže kvůli bezpečnosti dalších startů a zásobám vody a jídla.

Podle vašeho webu www.nepalxc.cz je cílem expedice překonat český výškový rekord, jaká je jeho hodnota a jak je to daleko do světového rekordu?

O výškový rekord se pokusíme, jestli nám to počasí dovolí. Prioritní pro nás však bude samotný bivakový přelet. Český výškový rekord držím pravděpodobně já a má hodnotu 5 650 metrů nad mořem. Jednalo se o český prvoslet z kavkazského Elbrusu v roce 2007. Světový výškový rekord drží Eva Wisnierská, kterou nechtěně nasál bouřkový mrak a dostala se do výšky přes 9 900 m. Zázrakem přežila. Překonání světového rekordu jistě nemá nikdo z nás v plánu (smích).

Jak se člověk na takovou expedici připravuje?

Příprava je velmi individuální a dlouhodobá. Je potřeba nasbírat zkušenosti s létáním v horách a v podobných klimatických podmínkách. Fyzický a psychický trénink je samozřejmostí a každý se s ním musí vypořádat po svém. Samotné přípravy na expedici spočívají převážně v organizačních záležitostech jako např. shánění sponzorů, vyřizování formalit a povolení, shánění materiálu, apod.

Potřebuje létání v takto extrémních podmínkách jiné vybavení než u nás?

Jelikož budou teploty mnohem nižší než při běžném létání, je potřeba mít dostatečně teplé vybavení. Dále je potřeba mít veškerou výbavu maximálně odlehčenou, aby bylo možné vše nabalit s sebou do sedačky. A také je důležité, aby člověk vše unesl na zádech.

Peníze se asi neshánějí jednoduše, na kolik jednoho taková expedice přijde?

Předběžný rozpočet vychází tak do 50 000 korun na osobu.

Není to vaše první výprava, když to srovnáš s předchozími akcemi, například zmíněný Elbrus na Kavkaze nebo loňský pokus o zdolání hory Changabang, v čem bude Nepál jiný? Bude to těžší?

Každá expedice byla zaměřena na něco jiného a je těžké je srovnávat. Co se týče mého paraglidingového létání, bude to zajisté nejnáročnější akce.

Ty zároveň lezeš a zároveň létáš, je pro tebe tedy bivakové létání jako spojení těchto dvou činností vrcholná věc?

Dá se říci, že ano. Vše se odehrává v horském terénu a psychická náročnost je většinou stejná. Padák má tu výhodu, že člověk pozná větší část krajiny a výhledy jsou o trošku hezčí.

Michal Berg