Mateřanka loni s českou reprezentací získal zlaté medaile na mistrovství Evropy v Dánsku. Zároveň velkou měrou přispěl k záchraně Kunovic v naší nejvyšší softbalové soutěži. Následně se mu povedlo uspět ve zmiňované anketě, kde ho členové ČSTV usadili na šestou pozici, mezi čtenáři dokonce skončil třetí.

Naše redakce se Zdeňkem Mateřankou pořídila krátký rozhovor.

Jak moc jste spokojen s výsledky ankety?

Musím říci, že jsem moc spokojený. A to jak s výsledky ankety, tak s finanční odměnou, kterou to skýtalo. Ankety byly dvě - jedna založena na hlasování členů ČSTV Uherského Hradiště, přičemž každý členský oddíl měl jeden hlas. Druhá se opírala o hlasování čtenářů pomocí kuponů, jež vycházely v místním Regionu. Plátku s názvem Dveře do kraje. V anketě ČSTV jsem byl šestý, ve čtenářské třetí.

Překvapila vás taková umístění?

Ano, překvapila. Čekal jsem lepší výsledek v anketě ČSTV. Řekl bych do třetího místa. Přece jen zlato z ME bylo velkým úspěchem, ale na druhé straně jsem počítal s daleko horším umístěním v anketě čtenářů.

Co říci ke konkurenci?

Byla poměrně velká. Jakože málokdo měl placku z mistrovství Evropy, málokdo hrál I. ligu, ale zase se jednalo o zástupce daleko populárnějších sportů s velkou členskou základnou. A těm se se softbalem opravdu konkuruje velice těžko.

Jaký je vůbec váš názor na podobné ankety?

Je príma, že v tom jsou peníze (celkem se rozdělilo 550 000 Kč). Mužstvo mužů z oddílu Kunovic, které se umístilo docela dobře jak v anketě ČSTV, tak ve čtenářské, si přišlo na 85 000 Kč. A to je víc, než činí jejich roční rozpočet. Otázkou je, nakolik jsou tyto ankety objektivní. Nakonec ale byli všichni spokojeni. Vyhlášení totiž proběhlo s pompou v místním divadle.

Je to motivace do další práce?

Ne, není. Ta prameni odjinud.

Může tento výsledek nějak výrazněji prospět opavskému softbalu, který loni obnovil svou činnost?

Určitě. Na opavské úrovni se můj úspěch z ME dostal do novin a tím to skončilo. Nicméně peníze, které jsem dostal, hodlám zčásti použít i na zaplacení svého přestupu z Kunovic do Opavy.

Mohl byste ještě v krátkosti zhodnotit sezonu s Kunovicemi, za niž jste si také svá umístění v jednotlivých anketách vysloužil?

Byl to zlý sen s příjemným probuzením na konci. Po základní části jsme byli poslední s mizernými výsledky. Během letní pauzy jsme však pořádně zabrali, zlepšili se a ve vyřazovacím pavouku o sestup jsme nejprve vybojovali právo baráže o extraligu, dále vyřadili loňského vicemistra z Poháru vítězů pohárů a pak jsme baráž s přehledem vyhráli.

Každopádně si myslím, že má umístění v anketách jsou s tím spojena jen částečně. Podle mého názoru hlavní váhu mělo zlato z loňského mistrovství Evropy.

(dus)