Do pražského Braníku a do Plzně mířili během uplynulého víkenduopavští bruslaři. V Praze na ně čekal závod nazvaný Bruslíme na čtyřce, což už samo napovídá, že pořadatelem byla městská část Praha 4 a akce nepatří do žádného z dlouhodobých seriálů.

Protože věková pravidla závodu umožnila startovat Opavance Martině Žáčkové v kategorii juniorek, nabídla jí tak spanilou jízdu za prvním místem, když svým soupeřkám nadělila od půl minuty více. Také Patrik Stoniš neměl na trati konkurenci a jeho vítězství nikoho nemohlo překvapit ani v případě, že prakticky neměl žádnou konkurenci.

Také stupně vítězů kategorie žen byly s opavskou účastí. Bronzovou medaili si vyjela Hana Fedáková a nepopulární bramborovou pak Linda Jandová. Ostatní z týmu šetřili síly na neděli, kdy je v Plzni čekalo MČRv půlmaratonu a 10. kolo Nestlé Life InLine Tour.

Na letošní republikové tituly v in-line půlmaratonu ale opavští bruslaři nedosáhli. Mezi 460 registrovanými závodníky – z toho 138 se jich pokusilo vybojovat titul - byly přesto sice dresy SportovníKurzy.cz viditelné, ale plzeňský okruh opavským bruslím moc nepřál.

Největší smůlu měla Martina Žáčková, která po pádu zaviněném jezdci před ní, nedojela a musela vyhledat lékařské ošetření. A tak za Opavu bojovala už jen Hana Fedáková, která si dojela pro celkové 105. místo, což jí současně vyneslo osmé místo mezi ženami.

Medaile ale tentokrát nezbyly ani na muže. Michal Pěčonka projel cílovou branou jako 57. (17. v kategorii), Patrik Stoniš dojel celkově 65. (7. v kategorii) a Jan Krejčíř 78. (22. v kategorii). Konečná 85. příčka a 24. v kategorii mužů patřila Marku Sonnenscheinkovi.

Mezinárodní konkurence byla prostě nad opavské síly.

Jak se svěřil nový mistr republiky Matěj Krupka, jezdící v mezinárodním uskupení ILA Rollerblade Speedodrom, bylo jasné, že rozhodující slovo bude mít taktika. „Měli jsme připravených několik taktických variant. Bylo domluvené, na koho se jede podle pořadí v Českém poháru, ale v hromadném finiši se nedá nic moc vymýšlet, rozdali jsme si to naplno.“ Mimo jiné opět hrály svoji roli tvrdé lokty.

To ostatně potvrdila i mistryně ČR Markéta Žďárková: „Na startu byla mela a dostala jsem ránu do nosu.“ A opavský tým na plzeňské trati nebyl kompletní, chyběl nejlepší muž letošního ročníku souběžného OŖ cupu Vojtěch Drastich i o týden předtím v Černošicích dvakrát medailový Potůček.

I proto v průběhu desetikolového závodu až do čtvrtého okruhu jezdila pohromadě na čele více než padesátičlenná skupina, ze které se díky několika pokusům o nástup vykrystalizovala na čele dvaatřicetičlenná skupina se všemi favority a pouze dvěma ženami. Opavané ale tuto neděli mají jedinečnou šanci nepovedenou Plzeň napravit.

Další kolo seriálu totiž hostí Městské sady, kde se v rámci seriálu Nestlé LifeInLine Tour jede Slezská brusle a bruslička. Ve hře nejsou jen tourové body, ale i Pohár primátora statutárního města Opavy. Opět jsou připraveny závody pro všechny věkové kategorie od těch nejmenších, po seniory.