Hlavní organizátor celého závodu Jiří Sýkora tvrdí, že počet běžců se každým rokem dvojnásobí a popularita Opavské míle roste. Něco podobného totiž v republice nemá obdoby.

„Stejně dlouhé závody se běhají na dráze, ale přímo v ulicích, to ne. Ani ve světě to není tak běžné. Jsem rád, že tato akce se dostala do povědomí nejen veřejnosti v Opavě. Nebyl jen velký počet účastníků, ale také diváků podél trati, kteří povzbuzovali a dokázali vytvořit vynikající atmosféru," líčil své dojmy Jiří Sýkora, jehož organizátorský tým tvořila také manželka Ivana a dcera Lenka, další dvě důležité postavy závodu.

Hlavním favoritem byl podobně jako loni odchovanec Sokola Opava Jakub Holuša. Ten svou pozici také potvrdil a ve finiši si prvenství pohlídal před Adamem Zenklem, který byl v cíli o dvě vteřiny druhý. Aktuálně nejlepší český mílař zaznamenal stejný čas jako loni, tedy 4:06 minuty.

.Zdroj: DENÍK / František Géla

Jakub Holuša se rovněž podílel na organizaci. „Zajišťoval a komunikoval se zahraničními běžci. Přijel například Slovinec Jan Petrač, který obsadil celkové třetí místo. Díky němu přijeli také tři rakouští triatlonisté," pokračoval český rekordman v běhu na pět kilometrů Jiří Sýkora, jenž tuzemské maximum drží od olympiády v Moskvě v roce 1980.

ORGANIZACE BYLA NÁROČNÁ

Účast sedmi stovek startujících mile překvapila. A to i z toho důvodu, že mezi nimi byla spousta dětí ve věku okolo deseti let, která dokázala trať zaběhnout.

„Na takovém principu jsme to chtěli mít založené. Ať si rodiče zaběhnou se svými dětmi. Je neuvěřitelné, jakým způsobem to rozjeli. Vzpomínám si, když jsme před čtyřmi lety s Petrem Mikeskou seděli. Organizovali jsme Memoriál Stanislava Mikesky, mého bývalého trenéra. Běží se na deset kilometrů a každým rokem se ho účastnilo méně lidí. Chtěli jsme vymyslet něco kratšího, co by bylo běžecky atraktivní pro širokou veřejnost," pokračoval hlavní organizátor Opavské míle.

.Zdroj: DENÍK / František Géla

Zorganizovat takový závod nebylo nic jednoduchého. V Olomoucké ulici totiž probíhá rozsáhlá rekonstrukce viaduktu a daný úsek je průjezdný jen pro vozidla Městské hromadné dopravy a Integrovaného záchranného systému.

„Zařizování bylo náročné, ale stavbyvedoucí nám vyšel vstříc. Sám je vášnivý cyklista a udělal pro nás maximum. Totéž platí také o policistech z opavského obvodu nebo z řad Městské policie," pokračoval.

PŘIJELA I JARMILA KRATOCHVÍLOVÁ

Závod nijak nenarušili ani diváci stojící podél trati. Po startu na Horním náměstí někteří přecházeli, ale když se běžci dostali do prostor cílové rovinky, všichni zůstali ukázněně stát na svých stranách.

„Tohle by se muselo řešit bariérami a ještě větším počtem pořadatelů. Nesetkali jsme se ale s žádným zádrhelem. Také trolejbusy během závodu zůstaly stát. Všechno zkrátka klaplo, za což jsme rádi," mínil Jiří Sýkora.

Novinkou letošního ročníku Opavské míle byl přímý přenos vysílaný na serveru tvcom.cz. Moderátor celé akce Štěpán Škorpil tak mohl celý průběh komentovat. „Potvrdil své velké znalosti o atletice. Má jednasedmdesát let a o tomto sportu ví opravdu hodně. Závodu přihlížela také světová rekordmanka v běhu na 800 metrů Jarmila Kratochvílová.

.Zdroj: DENÍK / František Géla

„Byla tady už od úterý. Měla přednášku v OKO a zavítala také na Základní školu Englišova. Měla nabitý program a nemohla se v Opavě moc zdržet. Když viděla, jaká při závodě panovala atmosféra, bylo jí líto, že nemohla setrvat do druhého dne," uvedl na závěr.