S jeho průběhem mohli být organizátoři na výsost spokojeni. Větší počet závodníků totiž v pětileté historii do tohoto podniku nezasáhl. „Celkově jich bylo 917, což je fantastické číslo. Startovalo tolik lidí, že nestačily účastnické medaile. Nechal jsem jich vyrobit celkem 850.

Ti, na něž se nedostalo, medaili obdrží v průběhu nadcházejících tří týdnů,“ ujistil hlavní pořadatel Jiří Sýkora, jenž je mimochodem majitel stále platného českého rekordu v běhu na 5 000 metrů.

Počty běžců se dle něj v posledních letech zvyšují po velkých skocích. „Začínali jsme na nějakých 170, další rok jich bylo o stovku více. Pak startovalo 500 lidí, o rok později 700 a nyní jsme se dostali přes devět stovek,“ mínil dále úspěšný atlet původem z Opavy, jemuž s organizací významně pomáhá jeho rodina:

„Bez dcery Lenky a manželky Ivany by to nešlo. Udělaly opravdu hromadu práce. Pro příští rok ovšem zvažuji, že pořadatelský tým rozšířím. Starostí je každým rokem více a pomoc by se nám hodila.“

Co se týče nejlepšího času, došlo k vyrovnání dva roky starého maxima hlavní tváře tohoto závodu - Jakuba Holuši. Ten se sice letos kvůli zranění nemohl Opavské míle aktivně zúčastnit, na trati ovšem ze sebe vydal všechno jiný výborný český běžec pražské Dukly Jan Friš, který cílem prolétl v čase 4 minuty a 5 sekund.

O vteřinu byl druhý Rakušan Andreas Vojta a se sekundovým odstupem za ním zůstal třetí Polák Piotr Drobnik. V těsném závěsu následovali další. „Šlo opravdu o vynikající zážitek. Kolem trati mohlo být dva až tři tisíce lidí, kteří mohutně povzbuzovali.

Zatím žádný ročník nebyl tak vyrovnaný. Běžci za sebou dobíhali ve vteřinových intervalech a bylo se na co koukat,“ pokračoval Jiří Sýkora, jenž mohl být pyšný i na svého syna Jana. Ten byl o sekundu čtvrtý za Piotrem Drobnikem a na vítěze tak ztratil pouhé tři vteřiny.

Byť hlavní tvář Opavské míle Jakub Holuša nemohl startovat, podílel se na komentování celé akce. „Komentátor Štěpán Škorpil s ním dělal rozhovory a Kuba přispíval svými postřehy. Fungoval jako spíkr. Startérské role se tentokrát ujal bývalý vynikající československý diskař Imrich Bugár. Prostředí Opavy si velice pochvaloval a není vyloučeno, že si to příští rok zopakuje,“ přibližoval Jiří Sýkora.

Opavská míle není specifický závod pouze pro Česko. „U nás se nic podobného nekoná a stejné to je i ve střední Evropě. Letos to od nás okopírovali Rakušané. Závod se běžel nedaleko Vídně.

Pro příště zvažujeme spolupráci. Například tou formou, že by se sčítaly body za umístění v Opavě a Rakousku a z toho by vzešel celkový vítěz. Zatím je to však pouze úvaha,“ uzavřel hlavní organizátor už zavedeného běžeckého podniku.