O velikonočním víkendu se v Opavě odehrál první ročník přípravného turnaje Quick mix cup 2009 v mužském softbalu. Turnaje se zúčastnila čtyři družstva. Tým Kostelce nad Orlicí, který své ambice podpořil posílením o tři extraligové hráče, mužstvo Havířova, nadějné družstvo představilo Gymnázium Český Těšín a nechyběli ani hráči pořádající Opavy.

Během soboty se hrálo systémem každý s každým. Po této základní části se na prvním místě umístil Kostelec nad Orlicí, za ním Havířov, Opava a Český Těšín. „Pálkaři nastupovali na pálku se stavem jeden strike a jeden ball a od čtvrté směny se hrál tiebreak. To znamená, že poslední pálkař z předešlé směny startoval z druhé mety.

Tento systém mírně zvýhodňoval nadhazovače, nicméně pálkaři se s tím dokázali vyrovnat a hra měla rychlý spád a náboj,“ upřesnil Zdeněk Mateřanka z pořádajícího oddílu. Za zmínku stojí výkon nadhazovačů Českého Těšína, kteří se nezalekli ani několika extraligových či reprezentačních posil v sestavě týmu soupeře a zápasy odházeli opravdu se ctí, což je vzhledem k jejich věku velkým příslibem do budoucnosti.

Během sobotního programu došlo i na slavnostní otevření hřiště za přítomnosti zakladatele opavského softballu Dalibora Bielky, který se turnaje zúčastnil i jako hráč společně se svým třináctiletým synem Václavem. Hřiště bylo i řádně pokřtěno odpalem za ohrazení, tzv. homerunem, Sýkory mladšího z Kostelce nad Orlicí.

V neděli se již hrálo podle standardních pravidel softbalu. V ranním studeném zápase si zajistil přímý postup do finále Kostelec nad Orlicí a poražený Havířov čekal druhý pokus proti vítězi zápasu mezi Opavou a Českým Těšínem. Havířov na Opavu nestačil a prohrál 5:8.

„Utkání bylo napínavé až do samotného závěru. Z řad Opavanů měl na výhře velký podíl Petr Zavadil, který předvedl několik vydařených startů v pálkařském boxu. Finále bylo poměrně jasnou záležitostí Opavy. Po sérii vydařených odpalů Schlingera, Hrubého a Půdy se ujala vedení 3:0, které postupně navyšovala až do konečného výsledku 9:2.

Za zmínku stojí výkon nadporučíka Radima Schlingera, který během víkendu odehrál sedm zápasů na pozici chytače a výrazně se svou hrou podílel na úspěchu opavského družstva,“ doplnil Mateřanka.

Quick mix cup 2009 byl první akcí mužského softbalu na severní Moravě a pohár po zásluze skončil v rukách domácího družstva. Během celé akce bylo zajištěno občerstvení v bufetu a zvuková kulisa. Turnaj se uskutečnil v nově otevřeném sportovním areálu na Staré silnici v Opavě (bývalý Hliník).

Detailní výsledky a postřehy z turnaje najdete na webových stránkách www.tjhit-opava.cz.