Triatlon v Opavě podobně jako v celé České republice nepatří mezi top sporty. I tento fakt se samozřejmě odráží na počtu opavských závodníků věnujících se tomuto sportovnímu odvětví. Kromě Petra Kopřivy, který je považován za současně nejlepšího triatlonistu ze slezské metropole, závodí už pouze Tomáš Pukovec. Oba hájí barvy týmu Triathlon Team Insportline z Lipníku nad Bečvou.

Petře, o Vás se říká, že jste nejlepší současný opavský triatlonista, což dokumentují i Vaše výsledky. Jak tuto skutečnost vnímáte?

Podle mě není až tak co srovnávat, protože s Tomášem Pukovcem jsme z Opavy jen dva. Triatlon bohužel upadá. Není moc mediálně propagovaný, což lze vidět v celé České republice.

Jestliže Opava a Česká republika vůbec nejsou místa triatlonu zaslíbená, jaké zde, a teď mám na mysli konkrétně Opavu, panují podmínky pro trénink triatlonu?

Musím říci, že podmínky jsou velmi dobré. Ze začátku byly problémy s plaváním, jelikož v městském bazénu dostává přednost veřejnost. Nyní už je to však lepší. Jsem bývalý cyklista. Závodil jsem za Sundance TJ Opava a trénuji se super partou. V běhu mi pomáhá atletický trenér Karel Jedlička, který se v tuto dobu zaměřuje prakticky jen na mě.

Bylo již řečeno, že Vy spolu s Tomášem Pukovcem jste jediní opavští triatlonisté. Čím si to vysvětlujete?

Budu se trošku opakovat. Mediální podpora triatlonu je malá. Do tohoto sportu se také neinvestuje mnoho peněz a od toho se to pak všechno odvíjí. Nejsou lidi, kteří by do toho chtěli jít. Nepodporuje se mládež atd. Doufám, že opavský triatlon se třeba někdy v budoucnu i díky mé podpoře dostane na vzestup. Musí se ovšem zorganizovat nějaké závody pro veřejnost, aby si ho osahala, a také nábor.

Jaké postavení má český triatlon na světové úrovni?

Máme dobré individuality. Například Filip Ospalý patří mezi světovou špičku. V zahraničí se triatlonu věnují úplně jinak. Třeba taková Austrálie má speciální bazény pro sportovce a podmínky tam jsou výborné. Je to hodně o financích, které u nás nejsou.

Přiblížili jsme si situaci opavského triatlonu, pojďme teď přímo k Vám. Jak hodnotíte uplynulou sezonu, která pro Vás nedávno skončila?

Nejsem moc dobrý plavec, takže v tomto ohledumám stále co pilovat. I tak ovšem můžu říci, že jsem se výrazně zlepšil. Vycházeli mi dobře duatlony (jízda na kole a běh – pozn. red.). Jinak zůstávám s minulou sezonou spokojen.

Byl uplynulý ročník hodně náročný?

Ani ne. Kvůli pracovním povinnostem jsem nestihl tolik závodů oproti loňsku. Nezávodilo se každý víkend. Spíš tak jednou až dvakrát do měsíce.

Jak probíhala příprava?

Zahájil jsem ji někdy v polovině října. Sezona skončila na konci srpna. Celé září až do října proměbývá odpočinkové. V minulé přípravě jsem hodně úsilí obětoval plavání a skutečně jsem se zlepšil o minutu a půl na 1 500 metrů. Letos na podzim se chystám za trenéry do Polska, kteří by mi měli v mém plaveckém růstu pomoci.

Vy pracujete a dokonce ještě dálkově studujete vysokou školu v Brně. Na triatlon asi moc času nezbývá?

Určitě. Pracuji v agentuře zabývající se teambuildingem, ale zaměstnavatel mi vychází vstříc. Dálkové studium už tolik času nezabírá. Pokud seženu sponzory, rád bych příští sezonu absolvoval na poloprofesionální úrovni.

V předchozí odpovědi jste se zmínil o příští sezoně. Co si od ní vůbec slibujete?

Půjde o to, jaký bude mít spád. Rád bych odzávodil dlouhé triatlony na poloprofesionální úrovni. Musím se pořád ještě zlepšovat v plavání. Chci zkusit i X-terru – terénní triatlon a popřípadě se dostat na Havaj, kde se koná nejproslulejší triatlonový Ironman (nejtěžší verze triatlonového závodu – pozn. red.). Je to taková Mekka všech triatlonistů. Ovšem závisí to dost na sponzorech a nyní ještě vůbec nevím, zda tam pojedu.

Čeho všeho se plánujete zúčastnit?

Chtěl bych objet všechny České poháry v dlouhém triatlonu. Rozhodně absolvovat nějaký závod venku, kde je přece jen cítit, že o tento sport je jiný zájem. Ať už z té finanční nebo fanouškovské stránky.

Vrcholem by tedy mohla být Havaj?

Pokud se vše podaří, bude to Havaj, ale jak říkám zůstává to stále otevřené. Jinak se v Praze uskuteční mistrovství Evropy v dlouhém triatlonu, kterého bych se rád účastnil. Bude však potřeba splnit nominační kritéria.

První sezona se povedla, říká spokojeně Tomáš Pukovec

Opavský triatlonista Tomáš Pukovec má za sebou první sezonu na triatlonovém poli. Mimochodem velice úspěšnou.

Tomáši, tohle pro Vás byla první triatlonová sezona, jak zní Vaše hodnocení?

Musímříci, že vzhledem k neabsolvování zimní přípravy, kdy v trénincích nabíráte především objem, se povedla. Měla stoupavou tendenci. Postupně jsem se zlepšoval a vyvrcholilo to nedávnými závody v Rakousku.

Triatlon se skládá ze tří fází – plavání, jízda na kole a běh. Jistě i z tohoto hlediska musel být uplynulý ročník velice náročný. Zvláště když byl první.

Celkově to nebylo až tak moc náročné. Tedy. Úvodní tři závody ano, ale v posledních dvou, kdy už příprava byla v plném tempu, to šlo.

Kterého závodu, popřípadě úspěchu, si ceníte nejvíce?

Tak určitě na nejlepší výsledek jsem dosáhl v Rakousku, kde se konal v Litschau sprint triatlon a já obsadil ve své kategorii třetí místo.

Jaká byla příprava, když pomineme její zimní část, u níž jste uvedl, že jste ji neabsolvoval?

Letní příprava spočívala v ladění formy na jednotlivé závody. Většinou se čtyři týdny připravujete na jeden jediný podnik a podřizujete tomu přípravu. Zimní fáze přípravy bývá hlavně o nabírání objemu.

Vy studujete vysokou školu v Ostravě. Přece jenom není pro Vás složité skloubit triatlon a školní povinnosti dohromady?

Tělocviky nemíváme často. Musím proto trénovat po večerech, ale především je to o tom si udělat a najít čas.

Jak jste se vy osobně k triatlonu vůbec dostal?

Začínal jsem s atletikou a pak objížděl závody Adventure Race, které jsou zaměřeny hlavně na všestrannost. Střílení, lezení, jízda na kajaku a mnoho dalšího. Tam se mi moc nedařilo a chtěl jsem vyzkoušet něco jiného. Poté jsem se seznámil s nejlepším opavským triatlonistou současnosti Petrem Kopřivou a poprvé přičichl k triatlonu a dostal se do týmu Triathlon Team Insportline. Usoudil jsem, že triatlon pro mě bude to pravé. A moje domněnka se skutečně potvrdila, protože je to krásný sport.

Co Vás na tomto sportovním odvětví nejvíce překvapilo?

V pozitivním slova smyslu to byla každopádně dřina, kterou jsem hledal. Každý triatlon je rozmanitý a člověk nemá šanci se absolutně nudit. Máto ten správný náboj. V tom negativním pak malá divácká podpora. Když přijedete na závody do zahraničí, diváci stojí podél cesty a fandí. Z tohoto pohledu české závody poněkud pokulhávají.

Co očekáváte od příští sezony?

Do dalších závodůmám velké plány. Chtěl bych se co nejvíce objevovat na stupních vítězů. Rád bych absolvoval i svého prvního Half Ironmana (poloviční závod nejtěžšího triatlonového podniku světa – Ironman – pozn. red.).

Čeho všeho se plánujete zúčastnit?

Je toho hodně a pokusím se přiblížit to hlavní. Takže, Sprint triatlonu v Ostravě, Akademického mistrovství ČR, Velké ceny Ostravy a opět Sprint triatlonu v Rakousku.

(dus)