Opavští basketbalisté zde na návštěvě nebyli poprvé. Zástěry v rámci takzvaného McHappy Day oblékli už poněkolikáté. Podtext této akce byl charitativní. Lidé si totiž mohli zakoupit formičku na vykrajování, čímž podpořili výstavbu prvního domu Ronalda McDonalda v motolské nemocnici.

„Osobnosti přílákají určitě více návštěvníků. Lidé se ptají a přispívají na dobrou věc. Na fungování nadace jde polovina všech tržeb za prodej hranolek. Hranolky tvoří totiž asi devadesát procent veškerých našich objednávek,“ upřesnil Martin Janešik, manažer opavské prodejny McDonald.

Basketbalisté byli rozmístěni do všech části provozovny. Někdo šel ke kávě, další doplňovali nápoje, vydávali jídlo, připravovali hranolky nebo hamburgery. Žádným nováčkem v provozu nebyl například křídelník Luděk Jurečka, který se akce účastnil již loni. „Celkem jsem si zvykl, jsem už druhým rokem u housek,“ přiznal s úsměvem.

Rozehrávač Radim Klečka působil v opavském McDonaldu zkušeným dojmem. U stanoviště s nápoji se se svým kolegou Kryštofem Vlčkem oháněl velmi zdatně.

„Letos jsem zde potřetí. Vynechal jsem akorát loňský rok. Vždycky jsem si vyzkoušel něco nového, takže pro mě to je super. Poprvé jsem byl u kuřecích specialit, pak jsem se motal někde kolem hranolek, ale to jsem spíš zavázel. (smích) Teď jsem byl u nápojů. Je to pro nás odreagování a možnost, jak podpořit dobrou věc,“ komentoval.

Kávu ve společnosti maséra Petra Kivorchiana připravoval křídelník Filip Zbránek. I jemu šla práce pěkně od ruky.

„Celkově jsem tady už podruhé. Myslím si, že si to všichni užíváme. Můžeme přispět k dobré věci, což je skvělé. Vyzkoušíme si navíc, jak se dělají hranolky nebo hamburgery. Každá taková akce, kdy vylezeme ven z haly a jdeme mezi lidi, je fajn zpestření. Jedná se o nabourání stereotypu,“ uznal Filip Zbránek a ještě v krátkosti doplnil: „Zkusil jsem si, jak se dělá káva. I když sám jsem její velký milovník, kavárnu bych si asi neotevřel.“ (smích)

McHappy Day tentokrát proběhl v rámci Giving Tuesday, což je největší svátek dárcovství a nejštědřejší den v roce. Cílem je pomáhat potřebným. K nim se řadí i jeden ze spoluorganizátorů opavské akce Petr Szalacsi.

„Tato akce přispívá k solidaritě ke zdravotně postiženým. Já mezi ně sice patřím, ale v mém mládí něco takového neexistovalo. Ani přístup k handicapovaným nebyl takový jako dnes. Jsem rád, že každoročně aspoň nějakou troškou mohu přispět. Věřím, že se to bude konat i v budoucnu,“ uzavřel krátké povídání.