Ti se na tratích utkali nejen s elitou tohoto stále populárnějšího sportu, ale i řadou neregistrovaných vyznavačů čtyř koleček pod botou. O body se ale nebojovalo jen na pohárové úrovni. Univerzitní Opava hostila také akademický závod O pohár rektora Slezské univerzity.

První úspěchy domácích jezdců se zrodily hned v kategoriích žáků a juniorů. Na juniorskou trať 2 770 metrů se vydalo celkem třicet pět mladých závodníků. Mezi patnáctiletými dívkami si pro zlato dojela Valentýna Macková, která za sebou nechala stříbrnou Kateřinu Kaniovou (USK Opava) a bronzovou Marii Kůrovou (Sportovnikurzy.cz).

Chlapeckou kategorii ovládli přespolní. Pro první místo si s přehledem přijel Michal Štruncl z Třemošné u Plzně. Druhé místo patřilo ostravskému závodníkovi Tomáši Lettovskému a na třetí místo se dostal Lukáš Šenkeřík z Rybi teamu.

Chvíli před polednem se na kvalitní bruslařský terén v opavských Městských sadech vydalo více než padesát závodníků, z čehož sedmnáct nastoupilo na závod Akademického mistrovství ČR na 10 kilometrů. V ženské kategorii zvítězila opavská rodačka Alžběta Břichnáčová, která reprezentovala Masarykovu univerzitu v Brně. Pro stříbrnou medaili si přijela její univerzitní kolegyně Jana Zubčáková. Třetí příčka patří jediné zástupkyni Slezské univerzity, Lindě Jandové.

„Po čtvrtém kole jsem přestala dýchat, ale potom jsem se napila a jako bych nabrala druhý dech,“ uvedla šestadvacetiletá závodnice a jedním dechem dodala, že nejtěžší úsek trati byl u víceúčelové haly, kde foukal protivítr a zároveň pražilo slunce. Zároveň přiznala, že kdyby uměla přešlapovat, tak by se mohla umístit lépe.

Akademický mužský závod patřil suverénně zástupci Palackého univerzity v Olomouci Romanu Fišnarovi. Na druhém místě se umístil Marek Procházka z Univerzity J. E. Purkyně z Ústí nad Labem. Bronzovou příčku pro Ostravskou univerzitu vybojoval opavský rodák Pavel Kania.

Závod mužů na deset kilometrů vyhrál Milan Jeřábek ze Šumperku, odkud byl také stříbrný Svatopluk Sladký. Třetí příčku získal Lukáš Trnavský z Ostravy. Na stejné trati mezi ženami zvítězila reprezentantka ze Slovenska Nicol Hlůšová. Z druhého místa se radovala Adriana Plotzerová za tým Fila Black. Trojici uzavřela opavská zástupkyně Valentýna Macková, která si tak odnesla druhou medaili ze závodního dne.

Nedělním vrcholem pak byla královská trať 21 kilometrů. Na startovní čáře stálo čtyřicet bruslařů. Nejlepší formu prokázal Jan Pecka z Liberce, který trať urazil za 35:51:91, ale doslova za zády mu v cílové rovince dýchal stříbrný Petr Lochman z Otrokovic, jenž si zapsal o půl vteřiny horší čas. Pro bronzovou medaili si dojel domácí reprezentant Sportovnikurzy.cz Vojtěch Drastich časem 36:36:82.

„Do dnešního závodu jsem dal všechno. Třetího místa si vážím o to víc, že je to na domácí půdě,“ uvedla sedmnáctiletá naděje opavského in-line bruslení. „Jelo se mi celkem dobře, ale ubývaly síly již od začátku. Hodně jsem na vedoucí muže musel dotahovat,“ poznamenal Drastich.

Opavská trať mimořádně seděla slovenské reprezentantce Renátě Karabové, která před sebe pustila jen pět nejrychlejších mužů a časem 37:09:53 si dojela pro zlato mezi ženami.

Sérii závodů uzavřely štafety. „Celkově si myslím, že se závody vydařily. Bylo super, že se zúčastnilo velké množství elitních závodníků, ale zároveň bych přivítal větší zájem ze strany veřejnosti,“ zhodnotil ředitel opavského in-line závodu Jiří Reichert.