Ve dnech od druhého do pátého července v těžkých podmínkách bojovali o medaile, nakonec dosáhli na nejcennější kov. Šampionát se konal v těžkých podmínkách zimního lyžařského střediska, ve výšce 1 700 m nad mořem.

V dorostenecké kategorii v konkurenci 85 nejlepších běžců z 27 států Evropy se stal „králem našeho kontinentu“ Opavák Filip Hadač. Trať dlouhou 6,6 km s 360metrovým převýšením absolvoval v čase 50:57 min a o 1:23 min porazil P. Parfianowicze z Polska a o 1:39 min dánského reprezentanta T. Norskova.

Také závod tříčlenných štafet byl v režii orientačních běžců ze srdce Evropy. Hned na prvním úseku se zásluhou Hubáčka ujalo české družstvo vedení, které skvělým výkonem na 2. úseku běžící Marek Schuster navýšil na 4 minuty. Ve finiši pak mistrovské dílo dokončil Filip Hadač, nejen že vítězství udržel, ale náskok na druhou štafetu ze Švýcarska dokázal zdvojnásobit, třetí skončili Ukrajinci.

Opavští mistři Evropy, odchovanci ZŠ Englišova, se tak výraznou měrou podíleli na celkovém úspěchu české mládežnické reprezentace, kdy se do konečného pořadí započítávaly výsledky individuálních závodů a štafet ve čtyřech kategoriích (dorostenci, dorostenky, junioři a juniorky).

Konečné pořadí 27 zúčastněných států: 1. Česká republika 1 750 b., 2. Švýcarsko 1 640 b., 3. Rusko 1 126 b.

Filip Hadač i Marek Schuster tak potvrdili svoji letošní suverenitu z „českých luhů a hájů“ – Filip je mistr ČR ve sprinterském OB a v nočním OB, jeho parťák je zlatý z MČR na krátké trati a vede republikový žebříček orientačních běžců právě před Filipem.

Oba reprezentanty trenérsky připravují M. Hadač, M. Schuster a J. Škrabal.

(rob, škr)