„Letošního turnaje se účastnili z větší části mladí hráči (kadeti), doplněni zkušenými matadory. Počet hráčů neumožňoval střídání během hry. Všichni hráči byli nuceni odehrát plný počet zápasů bez většího odpočinku,“ vysvětlil trenér Zdeněk Mateřanka.

K prvnímu zápasu Opavané nastoupili ráno v sobotu proti místním Bulldogs Lednice. Kvůli nepovedené první směně opavského nadhazovače a chybám hráčů v poli se Lednice dostala do velkého vedení, které časem narůstalo. „Protože se v útoku (na pálce) prosadili pouze staří matadoři a z kadetů jen Václav Bielka, tak zápas dopadl jednoznačnou výhrou Lednice,“ ohlédl se za utkáním Zdeněk Mateřanka.

K druhému střetnutí Opavané nastoupili s jiným rozestavěním v poli a jiným pořadím hráčů na pálce. Díky dobrému nadhozu Václava Bielky a skvělým startům všech hráčů na pálce bylo jasné, kdo se stane vítězem. „Vybudovali jsme si šestibodový náskok a po zbytek utkání jsme kontrolovali hru soupeře,“ pochvaloval si trenér.

Třetí a poslední sobotní zápas sehrála Opava proti Mistrálu Praha. Na nadhazovací prkno se postavil Radim Schlinger a svými nadhozy udělal Pražanům vrásky na čele. Další stálá opora Jindřich Hlas předvedl pár skvělých zákroků ve vnějším poli a připočteme-li k tomu obětavou hru všech ostatních hráčů, tak vedení Opavanů 2:1 v půli zápasu bylo zcela zasloužené.

Koncem zápasu došlo k vystřídání nadhazovače mladým a talentovaným Matoušem Novákem a k vyzkoušení některých hráčů na pro ně nových postech, což vedlo k mnoha chybám ve hře Opavanů a konečné výhře pražského týmu.

Opava vypadla v semifinále, třetí místo úspěchem

V nedělním dopoledni se začaly odehrávat vyřazovací boje. Opava nastoupila ve své nejlepší sestavě s nadhazovačem Václavem Bělkou proti Brnu. Hned v první směně si Slezané získali respekt soupeřů chytrou hrou na pálce podpořenou dobrými starty na pálce. V půli zápasu kvůli klesajícím výkonům vedoucím ke srovnání hry, došlo ke střídání nadhozu.

Na prkno se postavil Radim Schlinger a spíše chytrým než rychlým nadhozem uklidnil hru. Další start na pálce poslal Opavany do dalších vyřazovacích bojů. „Na pálce se tvrdě prosadili mladí hráči Dan Štěrba, Matouš Novák, Vítek Kaštovský, Honza Polach a staří pardi Jindřich Hlas a Petr Zavadil, oba dvěma dlouhými odpaly daleko do hřiště. Během tohoto zápasu nadělili Brňanům jednadvacet bodů, což je známkou skvělé opavské pálky,“ liboval si Mateřanka.

Poté došlo k semifinálovému boji proti domácí Lednici. Počáteční sestava hráčů byla stejná jako proti Brnu. Na prkno se postavil mladý nadhazovač Václav Bielka, ale jeho nadhozy protihráči pálili tvrdě a nechytatelně do vnějšího pole, proto během první směny došlo ke střídání na nadhazovacím prkně. Na prkno šel Jindřich Hlas a svým nadhozem eliminoval tvrdý útok Lednice. Přesto Opavané po první směně prohrávali 7:1.

„Vývoj dalších směn byl vyrovnaný. Koncem zápasu trenér Lednice nabyl dojmu, že zápas je už vyhraný a stáhl ze hry svého prvního nadhazovače, aby ho šetřil na finále,“ řekl opavský kouč. V té chvíli se na pálku dostala úderná trojice opavských pálkařů Hlas, Schlinger, Zavadil a dlouhými odpaly do vnějšího pole zdramatizovala vývoj zápasu, ale ani to nebyl ještě konec.

Mladí hráči Polach, Novák, Štěrba obsadili všechny mety a situace nabírala nový spád. Lednický trenér reagoval návratem prvního nadhazovače. Na pálku proti hvězdě lednického týmu se postavil Vítek Kaštovský a svým tvrdým odpalem do vnějšího pole dostal své kolegy na domácí metu, a tím snížil vedení Lednice na 8:7.

Další pálkař opavského týmu Michal Pilavka svou chytrou hrou na pálce stáhl domů i Kaštovského, a tím pádem došlo k vyrovnání skóre. Lednice měla ale výhodu dohrávky, kterou po dvou chybách hráčů vnitřního pole vedoucích k obsazení met a následných doběhů využila a v poslední minutě strhla vítězství na svou stranu. „Přes prohru v semifinále je třetí místo úspěchem,“ řekl trenér Mateřanka.

-rob, mar-