Xterra Czech, která se letos konala už po deváté, je závodem Světového a evropského poháru Xterra a současně měla statut Mistrovství ČR v terénním triatlonu. Pro kategorie dorostu a juniorů byla jako MČR započítaná Xterra Easy na polovičních objemech, pro věkové kategorie mužů a žen byl do mistrovského závodu počítán hlavní závod Xterra Czech.

Závod byl naplněn řadou hvězd světového formátu jako Franky Batalier, Nicolas Lebrun, nechyběla ani kompletní česká špička terénního triatlonu s Karlem Zadákem, ani reprezentanti klasického triatlonu jako Vojta Dědek nebo Petr Šlajs.

Vlastní závod hodně ovlivnilo počasí, kdy celá cyklistická i běžecká část probíhala za silného deště a značně ztížila už tak těžký profil závodní tratě. Z opavských závodníků dosáhla nejlepšího výsledku juniorka Lucie Materová, která vyhrála v ženách celou soutěž Xterra Easy a získala titul mistryně republiky v kategorii dorostenek.

„Závod byl těžký, hlavně technické kamenité výjezdy na biku byly hodně obtížné“ hodnotila závod vítězka Xterra Easy Lucie Materová. „Hlavní problém byla voda na trati a bláto v očích, střídavě jsem si nasazovala a sundávala brýle a často jsem vůbec nic neviděla. Ale tak to měli všichni a museli jsme jet, co to dá.“

V hlavním závodě startovala mužská část inSPORTline TT Opava, v elitní kategorii Tomáš Matera, v závodech Age Group pak Tomáš Pukovec a Jirka Foltys. Nejlepšího výsledku z této trojice dosáhl Tomáš Matera, i když absolutní 21. místo nebylo podle jeho představ. V pořadí českých závodníků pro MČR pak dosáhl devátého místa.

„V závodě jsem se potýkal i s technickými problémy v řazení, způsobenými všudypřítomnou vodou a blátem, ale to bylo pro všechny stejný. Závod jsem si užil, stejně jako večerní afterparty s kamarády, jako já pohlcené Xterrou“ hodnotil s úsměvem Tomáš sobotní závod.

Pro oddílové kolegy byl závod jedním z nejtěžších v letošní sezoně. Jirka Foltys, který dokončil závod na celkovém 60. místě, šestý v kategorii do 34 let hodnotí umístění jako odpovídající průběžným výsledkům letošního seriálu, Tomáš Pukovec pak dokončil absolutně na 69. místě, 11. v kategorii do 24 let takto spokojený nebyl: „Od startu plavecké části jsem se potýkal s natrženým neoprenem, stejně tak cyklistika byla brutálně těžká.“

Další pokračování seriálu Xterry se stěhuje do nedalekého příhraničního města Zittau v Německu, kde 14.8. proběhne s účastí sourozenců Materových mistrovství Německa a současně další závod světového poháru.