Opavu letos čeká velká jízda. Slezané kromě domácí soutěže a poháru startují v prestižní Lize mistrů. Mají před sebou pořádnou porci zápasů a také náročné cestování.

„Čeká nás asi velká sezona. Jsme ve společnosti takových klubů, o kterých se nám nesnilo, že bychom mohli s nimi hrát,“ řekl úvodem trenér BK Opava Petr Czudek, který společně s Jakubem Šiřinou kvůli reprezentačním povinnostem neprodělal s týmem větší část přípravy. „Nicméně kluci si pod vedením Kryštofa Vlčka plán, který byl, poctivě odpracovali,“ chválil svého parťáka.

„Cítil jsem velkou důvěru od Petra Czudka, spolu jsme udělali pouze kostru tréninků a zbytek nechal na mně, což mě na jednu stranu velmi těšilo, ale na druhou mi dávalo velkou zodpovědnost,“ svěřil se Kryštof Vlček.

„Přístup kluků mě v devadesáti procentech těšil, ani pro ně to nebylo lehké, když se jim z jejich spoluhráče stal trenér, který po nich něco dvě a půl hodiny chce. Alespoň se ukázalo, kdo je opravdový profesionál,“ přidal svůj postřeh Vlček.

Kádr Opavy žádným velkým zemětřesením neprošel. Jediným nováčkem je křídelník Jan Švandrlík. „Máme čtrnáct hráčů, když do toho započítám i mladého Matouše Kurečku, který s námi bude trénovat a v určitých fázích i hrát, je to pro nás dostatečný počet,“ podotkl Czudek. „Může se stát, že se nebudeme pohybovat na pozicích, na které byli fanoušci zvyklí. Cítím, že kluci jsou natěšeni na mezinárodní konfrontaci, a uvidíme, jak se nám podaří vše skloubit,“ uzavřel Petr Czudek.

V Ostravě by se letos rádi dostali do vyřazovacích bojů. „Chceme se probít do play-off, je to náš jasný cíl. Snad se nám ho podaří splnit,“ řekl trenér Nové huti Dušan Medvecký, který má nového asistenta, zkušeného Petera Bálinta.

„Je to pro mě výzva a těším se na to. Vím, že klub měl špatnou image, ale zlepšuje se to. Začalo se tady pracovat s mladými, což nasvědčuje, že se chtějí posunout a něčeho dosáhnout. Budu rád, když se to podaří a já u toho budu,“ prohlásil Bálint.

„Chceme mít pevnou kostru osmi hráčů a další rotovat. Nejde to ale tak rychle, jak jsme si představovali. Jsem ale rád, že zůstal Petr Bohačík. Je to odchovanec, stálice, lídr,“ prohlásil majitel klubu Tomáš Vrátný.

„Klub je stabilizovaný, chceme ho dál rozvíjet. Loni jsme ohlásili, že vrcholu bychom chtěli dosáhnout do tří let. Už dnes deklarujeme, že chceme do play- -off, to by byl úspěch. Nebojíme se nahlas říct, že tam chceme. I po minulé sezoně, kdy jsme skončili jedenáctí. Chceme více pracovat s mládeží, o kterou se výborně stará Marek Stuchlý s jeho synem. Kvůli mladým jsme taky angažovali Petera Bálinta, který má s nimi bohaté trenérské zkušenosti,“ doplnil Tomáš Vrátný.

Nová huť znova výrazně obměnila kádr, na soupisce jsou čtyři noví cizinci. „Jsou to velmi dobří basketbalisté a i kluci s charakterem. V kabině jsme si sedli. Jsme správně naladěni a věřím, že se nám bude dařit. Kádr máme slušný,“ řekl kapitán Petr Bohačík.

Kromě jiných už nebude v Ostravě pokračovat pivot Michael Medvecký. Syn trenéra Nové huti dostal na začátku roku čtyřletý zákaz činnosti za doping. V těle mu bylo nalezeno hned několik nepovolených látek kokain, marihuana, testosteron a stanozolol. Trest mu vyprší v dubnu 2022. (noh, rob)