Opět po roce se florbaloví nadšenci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, stěhovali do stanového městečka na břeh Hlučínské štěrkovny.

V pátek a v sobotu se zde na tradičním Open Air Cupu pod širým nebem na čtyřech hřištích s umělým povrchem utkalo šedesát čtyři mužských a deset ženských trojčlenných týmů.

„Letos bylo družstev o něco méně. Nebylo to nezájmem, to vůbec ne, měli jsme přes sto padesát přihlášek, ale kapacitně to nebylo možné. Loni jsme hráli v jiné lokalitě Hlučínské štěrkovny a měli šest hřišť, letos bylo místo jen na čtyři," uvedl jeden z hlavních pořadatelů Martin Viltavský.

Open Air Cup získal za dobu své existence obrovský zvuk. Proto sem vždy přijedou extraligoví hráči, reprezentanti i zahraniční florbalisté.

„Mezi hlavní hvězdy patřil určitě český reprezentant Martin Tokoš, který hraje jinak švédskou Superligu ve Falunu. Nebo třeba bývalý reprezentant Martin Richter. Tihle kluci sem rádi jezdí. Na těchto turnajích je super, že se tady střetnou florbalisté různých úrovní, z různých soutěží. A hlavně tady každý může porazit každého, papírové předpoklady se na těch malých hřištích mažou," pokračoval Viltavský a dodal: „Škoda, že letos nepřijely týmy z Londýna, za ně hráli třeba Finové, Švédové i Švýcaři."

V pátek byly na programu jako obvykle základní skupiny, v sobotu pak přišlo na řadu play-off.

Opavský klub S.K. P.E.M.A., který je spolupořadatelem akce dohromady s oddílem mFloor Hlučín, měl ve hře několik želízek v ohni, ale ani jeden z celků se nedostal přes osmifinále.

„Opavským se letos nezadařilo dostat se až do závěrečných bojů. Ani tým Quittka, kde hráli kluci z áčka P.E.M.Y. doplněni hráči Vítkovic, se nedostal moc daleko," podotkl hlavní pořadatel.

Do finále se dostal obhájce loňského prvenství rožnovský Jackpot B a tým G5 Martina Richtra. Překvapivě byli úspěšnější Valaši.

„To bylo vůbec poprvé v historii, kdy mužstvo v mužské kategorii dokázalo vítězství obhájit," uvedl Martin Viltavský.

Napínavý byl souboj o třetí místo. IKB Falus v čele s Martinem Tokošem v základní hrací době remizoval s krnovským DataFem. V nájezdech byl šťastnější celek českého reprezentanta a získal bronz.

Mezi ženami útočily na zlatý hattrick Captain Girls, florbalistky z Opavy. Jenže vinou několika zranění se vítězství nepovedlo.

Ve finále si Citrus Team, hráčky extraligových Vítkovic, poradily s rožnovským Už Idu. Třetí pak skončil tým Vector, tvořený z velké části mladými florbalistkami Opavy.

Turnaj měl také charitativní rozměr „Loni jsme se rozhodli pomoci Hlučínu se sbírkou na Adélku, letos jsme měli na turnaji kasičky pro malého Františka," prozradil Martin Viltavský. Kasičky florbalisté předali v závěru turnaje místostarostce Hlučína Blance Kotrlové. „Jsem ráda, že se kluci rozhodli přispět do naší celohlučínské sbírky na intenzivní rehabilitace pro Františka, který trpí dětskou mozkovou obrnou. A také jsem moc ráda, že se u nás florbalistům líbí a že příští ročník chtějí opět dělat na Hlučínském jezeře," řekla místostarostka Blanka Kotrlová.