Kromě Česka to budou Francie, Rusko, Španělsko, Bělorusko, Řecko, USA, Brazílie, Argentina, Kanada, Čína, Korea, Japonsko, Austrálie, Mali a Senegal. Čtyři čtyřčlenné základní skupiny se budou hrát vždy po dvou v Ostravě a Brně, kde se představí také český tým.

Stejná města uvidí rovněž osmifinále, od čtvrtfinále se pak šampionát přesune k závěrečným bojům o medaile do Karlových Varů. České reprezentantky nakonec los zařadil do skupiny D, která se uskuteční v Brně, zcela bezpochyby největší baště ženského basketbalu u nás.

Soupeřkami v základní skupině jim budou úřadující vicemistryně světa a Evropy, basketbalistky Ruska, dále pak hráčky Argentiny a Japonska. „Jakkoliv by se někomu mohl zdát los z našeho pohledu příznivý, my se budeme smát až po úspěšném zvládnutí základní skupiny,“ prohlásil bezprostředně po losu trenér české basketbalové reprezentace Lubor Blažek.

Každopádně určité uspokojení projevil směrem k úvodnímu utkání celého šampionátu, ve kterém jeho svěřenkyně narazí na celek Argentiny.

„Jednoznačným favoritem naší skupiny je pochopitelně Rusko, nicméně pro nás bude velmi důležité, jak zvládneme vstup do turnaje, a z tohoto pohledu je Argentina asi tím nejvhodnějším soupeřem,“ konstatoval český trenér.

Los šampionátu

Skupina A (Ostrava): Kanada, Bělorusko, Čína, Austrálie
Skupina B (Ostrava): USA, Francie, Řecko, Senegal
Skupina C (Brno): Brazílie, Španělsko, Jižní Korea, Mali
Skupina D (Brno): Rusko, Česká republika, Argentina, Japonsko

Šampionát bude vysílán do 130 zemí světa

Ženské mistrovství světa v basketbale se vrací do Česka po téměř půl století. Na parádní podívanou se mohou těšit fanoušci také v Ostravě a okolí. Ve vítkovické ČEZ Aréně budou k vidění souboje ve skupinách A, B.

„Šampionát se u nás koná podruhé po třiačtyřiceti letech. S nápadem pořádat mistrovství světa přišel Jiří Hamza, manažer Friska Brno. Je to všechno na základě toho, že Česká republika je v ženském basketbale velice silná, o čemž svědčí zlato na mistrovství Evropy v roce 2005,“ uvedl ředitel organizačního výboru mistrovství světa Stanislav Křiváček, který byl minulý týden v ostravské ČEZ Aréně společně s delegací z FIBA, tedy Mezinárodní basketbalové federace, na prohlídce haly.

„Poprvé jsme si halu prošli už v prosinci loňského roku. Na základě tehdejší inspekce vznikne finální plán, jak bude hala a její okolí při šampionátu vypadat. S halou není problém, je pěkná, velká, moderní, nechybí kvalitní zázemí. Pro basketbal je to ale něco jiného než pro hokej. Bude třeba udělat nějaké změny,“ informoval Křiváček.

Jaké budou hlavní proměny? „Zásadní je smontovatelná palubovka, která se bude pokládat na plochu bez ledu a testovat poprvé někdy v létě. Rádi bychom ji vyzkoušeli třeba v přípravném zápase mužské nebo ženské reprezentace,“ prozradil Křiváček. „Poprvé bude trvat položení pět až sedm dní, před samotným šampionátem už to bude otázka jednoho večera,“ podotkl Křiváček.

„Samozřejmě se řeší i další věci. Jak budou chodit hráčky jednotlivých týmů, kde budou umístěny šatny pro rozhodčí a podobně,“ doplnil Křiváček.

V těchto dnech se intenzivně pracuje na zajištění co možná nejkvalitnějšího televizního vysílání. „Nejdůležitější bude umístění kamer, protože FIBA má vysoké nároky na televizní přenosy. Není se co divit, vždyť půjdou do 130 zemí světa.

Nyní Česká televize společně s FIBA TV vše připravuje a testuje. FIBA totiž garantuje ze všech míst, kde se šampionát uskuteční, tedy Ostrava, Brno a Karlovy Vary, stejnou kvalitu signálu,“ vysvětlil Křiváček, který věří ve vysoké návštěvy.

„Kapacita je skoro 11 tisíc míst. Možná bude část tribun, ze kterých je horší výhled, zakrytá. Nedokáži odhadnout, jak vysoká bude návštěvnost, ale na palubovce předvedou své umění Američanky, Australanky i Francouzky. To stojí za to vidět. Byl bych rád, pokud by si našlo do ochozů cestu pět, šest tisíc fanoušků,“ přeje si Křiváček.

Všichni si přejí, aby se šampionát odehrál bez potíží a Česká republika se představila v dobrém světle a dokázala, že dokáže zvládnout takovou výzvu. „K mistrovství světa upínáme největší pozornost. Je to naše velká šance, jak v Česku basketbal zviditelnit. Nesmíme ji promarnit,“ nechal se slyšet Jiří Zídek, místopředseda Českého basketbalového svazu.

Jakub Nohavica

Klaus převzal záštitu nad basketbalovým MS žen

Prezident Václav Klaus nepřevzal záštitu nad MS v basketbale žen jen tak náhodou. Klaus je velkým příznivcem košíkové, vždyť sám kdysi basketbal hrál. Na snímku před utkání ULEB Cupu 2008 mezi Nymburkem a Dynanem Moskva. Foto: DENÍK/Tomáš Kubelka

Světový šampionát basketbalistek, který se na přelomu září a října odehraje také v Ostravě, získal na začátku letošního roku opravdu významného garanta. Záštitu nad celým mistrovstvím totiž převzal osobně prezident Václav Klaus, v minulosti sám aktivní basketbalista.

Pane prezidente, proč jste se rozhodl převzít záštitu právě nad světovým šampionátem basketbalistek? Dá se to chápat i tak, že v případě tak významné akce je to z pozice vaší funkce automatické?

V mém případě to automatické není, protože žádostí o záštity dostávám nekonečné množství, a musím si trochu vybírat. Současně si vždy dávám takovou zvláštní podmínku, že na té které konkrétní akci musím být osobně přítomen.

Nechci, aby se to odehrávalo někde, a já tam ani nepřijel, protože jsem byl časově zaneprázdněn. To však není případ basketbalového mistrovství světa žen. Při tom určitě budu, a tak jsem neváhal.

Vaše záštita se bude týkat pouze samotného šampionátu nebo se dá předpokládat, že vahou své autority a svým jménem podpoříte i nějaké akce spojené s propagací a přípravou turnaje?

Momentálně ještě nevím, co všechno se konkrétně dá udělat, ale jde nám všem o strašně moc. Aby se mistrovství podařilo, aby se Česká republika ukázala v tom nejlepším světle, aby byli v ochozech diváci. Z toho mám osobně možná největší strach.

Považuji proto za rozumné, že se zvolila jiná místa než Praha, protože ta je v souvislosti s obdobnými akcemi tak trochu nafoukaná a zhýčkaná, což říkám jako celoživotní Pražan. Myslím, že Brno, Ostrava a Karlovy Vary si šampionátu budou náležitě vážit.

A jinak, abych odpověděl na původní otázku, rád svým dílem přispěji k čemukoliv, co zvýší propagaci celého turnaje.

Máte v souvislosti s mistrovstvím světa nějaké osobní přání?

Jde o to, že bychom potřebovali mít už konečně nějaké výraznější úspěchy v kolektivních sportovních disciplínách. Máme celou řadu vynikajících jednotlivců v různých druzích sportu, ale v míčových hrách senámv posledních letech příliš nedaří.

Vlastně vůbec se nám nedaří, tedy s výjimkou právě ženské basketbalové reprezentace. A já bych českým hráčkám už právě proto přál, aby pro ně nadcházející šampionát dopadl opravdu dobře.

A jak často vás budeme moci vidět v hledišti?

To teď ještě nedovedu přesně odhadnout, ale budu se snažit tam být co nejčastěji. Jen doufám, že našim hráčkám nepřinesu smůlu jako na olympiádě v Aténách, kde jsem byl osobně přítomen při jejich smolném zápase se Španělkami. Na konci jsme vedli, v poslední vteřině se ovšem soupeř trefil z půlky trojkovým pokusem, čímž vyrovnal, a v nastavení pak naše hráčky prohrály.

Doufám, že něco takového už nezpůsobím.