Favoritem opavského závodu je i domácí Jiří Hruška, který bude závodit na koních Aristo-Z a Radek. „Na závody se připravuji tak, že se podílím především na organizační stránce,“ říká o domácím závodě Hruška, který naposledy vyhrál v roce 2002 při prvním ročníku skokového poháru.

„Bylo to s klisnou Lorietou, jež byla po tomto úspěchu prodána, a já si tenkrát mohl pořídit vlastní bydlení,“ vzpomíná opavský jezdec. „Nemám za sebou žádného silného partnera, a tak úspěšní koně jsou téměř vždy na prodej,“ dodal.

Současná stájová jednička, plemenný hřebec Aristo-Z, nyní dělá čest svému jménu a prezentuje se před případnými zájemci o připuštění klisen. „Poslední tři sezony působil v Zemském hřebčinci v Tlumačově, a tak jsem s ním startoval většinou jen zkraje a na konci sezony. Ve Velké ceně Opavy tak s ním budu startovat vůbec poprvé,“ konstatuje Hruška.

Ačkoliv je tento příslušník plemenné knihy Zangersheide v Opavě doma již od svých tří let, Jiří Hruška nebyl jeho jediným jezdcem. „Do jeho šesti let startoval spíše s mojí sestrou Vladislavou Humplíkovou,“ uvádí.

Loňské vítězství se bude pokoušet obhájit i juniorská jezdkyně stáje SKL Trojanovice Lucie Strnadlová. Loni zvítězila s desetiletou klisnou slovenského teplokrevníka Atlantou. „Tenkrát to bylo pro mě naprosto nečekané. Finálovou část nešel nikdo bez penalizace. Z těch, co měli po základním kole čisté konto, jsem jednou chybovala jen já a Petra Charvátová s Vigorou. Ostatní buď inkasovali vícekrát, nebo měli penalizaci za čas,“ zavzpomínala na loňský závod mladá jezdkyně.

Páteční program startuje v deset hodin, kdy se představí jezdci ve třech dvoufázových závodech na výškách 110/115 cm, 115/120 cm a 130/135 cm. V sobotu i v neděli se začíná už od deváté hodiny parkurem stupně L** na výšce 120 cm. Pokračovat se bude soutěžemi S** a ST** na výškách 130 a 140 cm.

Sobotní program ukončí finále kvalifikačního kola závodu neprofesionálních závodníků Equiservis Amateur Tour na parkuru do 110 centimetrů. V rámci doprovodného programu bude například pokřtěn i jeden z potomků Arista-Z, hřebeček Golden Boy.

František Géla