Jedná se o projekt, který byl podpořen z dlouhodobého operačního programu přeshraniční spolupráce mezi Českou a Polskou republikou. Vzniklo z něj mimo jiné DVD In-line bruslení bezpečně. Opavští instruktoři také vyškolili dvacet nových polských bruslařů, kteří dnes předávají své znalosti u severních sousedů.

Kromě české špičky na startu tak nechyběli reprezentanti několika slovenských a polských klubů. To však neznamenalo, že závody byly pro běžného rekreačního bruslaře uzavřeny. Naopak. Hlavně amatérským bruslařům byl určen závod o Pohár rektora Slezské univerzity v Opavě, který se jel na deset kilometrů.

Právě v něm slavily opavské barvy výrazný úspěch, když loňské vítězství mezi muži obhájil Pavel Kania (USKOpava).

Desítka

Na start hobby desítky (7 okruhů po 1 400 metrech) se postavilo celkem 46 závodníků. V průběhu závodu se na čele vytvořila sedmičlenná skupina. Ta jela společně až do předposledního kola, kdy se ostatním utrhli David Novák (Inlajn.cz), Michal Štrunc (Skating.cz) a Michal Prokop (BK Powerslide Náchod).

První dva jmenovaní pak předvedli napínavý souboj v cílové rovince, kdy Novák projel cílovou čáru o pouhých pět setin sekundy dříve, a získal tak letošní rektorský pohár. Loňský vítěz Pavel Kania (USK Opava) dojel na čele jejich stíhatelů jako čtvrtý, ale vzhledem k tomu, že závod se jel napříč všemi juniorskými a seniorskými kategoriemi, patří mu opět po roce první místo mezi muži kategorie 18 – 30 let.

Úspěch opavského bruslení pak mezi muži podtrhli Jakub Salát, který startoval bez klubové příslušnosti, Marek Musil (SportovníKurzy.cz), jenž dojel šestý, Jiří Pokora, kterému patří devátá příčka, a Jiří Hořínek (oba USK Opava), který otevřel druhou desítku pořadí.

V kategorii čtyřicátníků si pro páté místo dojel Piotr Jeziorski z Píště, a pro sedmé Opavan Petr Kovář a mezi padesátníky skončil čtvrtý Martin Zapletal (USK Opava).

Opavské dresy slavily i v kategorii žen. Všem ženám sice v tomto závodě kralovala Milada Došlá z KSB Benátky nad Jizerou, ale v kategorii 18 – 30 let si pro třetí místo dojela Linda Jandová, čtvrtá byla Magdaléna Kaczurová a pátá Eva Grulichová, v kategorii do 40 let pak vítězství slavila Kamila Půlpánová a druhé místo Michaela Sčerbová (všechny SportovníKurzy.cz).

In-line závodům již tradičně předcházel závod zrakově postižených cyklistů, kteří si odjeli svůj závod tandemů v pravé poledne. Pak následovaly kategorie dětí a juniorů. Zde za zmínku stojí druhé místo v kategorii dětí do 7 let Opavanky Lucky Pártlové, třetí Klaudie Kocychové (Rybí Team Opava) a druhé místo Matěje Jaroše ze Slavkova nebo druhé místo Matěje Scheffczika (Kravaře) v kategorii 12 -13 let.

Velké antré diváků si pak vysloužil v cílové rovince teprve čtyřletý Jakub Jelínek (SportovníKurzy.cz), suverénně nejmladší závodník dne, který po vlastních nohách trať v délce 1 100 metrů urazil za necelých devět minut. Úspěchy opavského mládí ještě stupňuje výrazná účast bruslařů z polské Racibórze v těchto kategoriích. Škoda jen, že juniorské kategorie neměly tentokrát žádné opavské zastoupení.

Půlmaraton

Hlavním závodem dne byl půlmaraton na 21 kilometrů (15 okruhů). Ten se jel souběžně jako Akademické mistrovství ČR v silničním závodě na 21 km a závod seriálu Českomoravský pohár 2010. Do něj odstartovalo 53 bruslařek a bruslařů tvořící českou a slovenskou národní špičku.

Jen první dvě kola se držel na čele pohromadě ucelený peloton, ale hned poté se utrhli dvojnásobný mistr republiky a český reprezentant Matěj Krupka, stíhaný juniorským reprezentantem Adamem Adltem, a Jan Pecka, muž, který do letošní sezony vstoupil několika bednovými umístěními. Matěj Krupka je ale natolik silná individualita, že v dalším průběhu závodu ujel i těmto dvěma a stal se suverénním vítězem opavského závodu.

„Dnešní závod byl pro mne poměrně těžký, hodně to foukalo a já jsem jel celých sedm okruhů sám, navíc jsem byl po sobotním mistrovství v Otrokovicích unavený. Nicméně jsem velmi spokojený,“ říká Matěj Krupka, kterému zatím při každém jeho startu na opavské trati patřila první příčka.

Na jedenadvacítce statečně bojovali i Opavané. Úřadující držitel Českomoravského poháru za rok 2009 Vojtěch Drastich dojel na „své domácí“ trati jako čtvrtý celkem, ve své kategorii pak byl třetí. Páté místo v kategorii mužů 18 – 30 let patřilo Michalu Pěčonkovi a 11. skončil Marek Sonnenschein (všichni SportovniKurzy.cz).

V kategorii do 40 let dojel devátý Opavan Dalibor Novotný, mezi padesátníky pak čtvrtá příčka patří Liboru Hrdinovi (SportovniKurzy.cz) a Luděk Pavelek (Sporttour Opava) si vyjel v kategorii do 60 let páté místo.

Oč byl závod mužů jednoznačnějším triumfem Matěje Krupky, o to vyrovnanější byl z pohledu žen. Po celou dobu si na čele střídavě dýchaly na záda Kamila Nováková, Karolína Nováková a Nicol Hlůžková. V této trojici si to rozdaly i o vítězství. O pět setin sekundy nakonec porazila své soupeřky Kamila Nováková a podobně jako Matěj i ona brala opavské double – vítězství ve třetím závodě Českomoravského in-line poháru a titul Akademický mistr republiky pro rok 2010.

Opavskou čest v půlmaratonu hájily pouze Hana Fedáková a Martina Žáčková (obě SportovniKurzy.cz), které si rozdělily páté a šesté místo. Na omluvu elitní opavské závodnice Martiny Žáčkové budiž ale řečeno, že den předtím bojovala na republikovém šampionátu na dlouhé dráze, kde si dojela pro skvělé čtvrté místo.

Opavské závody, to nejsou jen závody jednotlivců, ale také štafety. Na startovní čáru tohoto závodu se postavilo celkem devět týmů, které postupně čekalo šest kol. Stafetový kolík, v tomto případě ale nahrazený elektronickým čipem, nejrychleji do cíle dovezl Gigasport ISC Team, který tak porazil KSBM + Matěj, tedy především mladičké závodníky podporované Matějem Krupkou a jako třetí projel cílovou branou zástupce BK Poverslide Náchod.

Za zmínku stojí i čtvrtá příčka česko-polské štafety, která se dala dohromady právě díky projektu Slezské univerzity Silesia Inline Cross Boarder a jela ve složení Kania, Zapletal, Pokora, Koubek a Jeziorski.

Celkové výsledky

Českomoravský pohár – muži:
1. Matěj Krupka (BZK Praha), 2. Jan Pecka (KSB Liberec), 3. Adam Adlt (TJ Žďár n. Sázavou – inSport), 4. Vojtěch Drastich (SportovníKurzy.cz), 5. RomanFišnar (TJ Sokol Šumperk)

Českomoravský pohár – ženy:
1. Kamila Nováková (2. LF UK Praha), 2. Karolína Nováková (Gigasport ISC Team), 3. Nicol Hlůžková (TJ Žďár n. Sázavou – inSport), 4. Eva Šodková (inlajn.cz), 5. Markéta Žďárková (BK Powerslide)

MČR akademiků – muži:
1. Matěj Kupka (ČVUT Praha), 2. Roman Fišnar (Fakulta tělesné kulturyUKOlomouc), 3. Jiří Malák (Česká zemědělská univerzita v Praze)

MČR akademiků – ženy:
Kamila Nováková (2. LF UK Praha), Eva Šodková (Západočeská univerzita Plzeň), 3. Dominika Pompová (FFUKPraha)

Pohár rektora Slezské univerzity – muži:
1. David Novák (Inline.cz), 2. Michal Štrunc (Skating.cz), 3. Pavel Kania (USK Opava)

Pohár rektora Slezské univerzity – ženy:
1. Valérie Nadrchalová (Powerslide.cz), 2. Adriana Plotzerová (Fila Black Ice), 3. Kamila Půlpánová (SportovniKurzy.cz)