O tom, jak klub funguje a čím se zabývá jsme hovořili s jeho předsedou Přemyslem Novákem, který je stále aktivním a úspěšným floorbalistou a trenérem.

Kdo jste a čím se zabýváte?

Jsme sportovní klub, který vznikl neoficiálně již v roce 1992, oficiálně (papírově) byla jeho existence potvrzena v roce 2000 a zabýváme se sportem.

Můžete být trochu konkrétnější?

Začali jsme pořádáním letních dětských táborů a sportovních soustředění mládeže, v roce 1994 jsme začali hrát a trénovat floorball, v roce 2005 jsme vzali pod svá křídla torzo opavské házené a v roce 2007 se k nám přidal i badminton. Poslední dva zmiňované sporty k nám přešly z rozpadající se Slavie Minerva. Kromě toho již desátý rok pořádáme ve spolupráci se Sportovním klubem SPORT PRO VŠECHNY lyžařskou školu pro děti i dospělé a lyžovat do Alp letos pojedeme už šestý rok.

Úzce taktéž spolupracujeme s městem Opava, pro které organizujemeakce v rámci nejrůznějších sportovních podniků, organizujeme a plně zajišťujeme Opavskou ligu ve floorballu – okresní přebor a dlouhodobou soutěž Opavskou ligu základních škol.“

Celkem zajímavý a hlavně široký sportovní záběr, což takhle ještě něco bližšího? Představte nám jednotlivé sporty, kterými se zabýváte.

Začneme třeba floorballem. Floorball je naší doménou a byť je to sport relativně mladý, májiž velmi širokou základnu s obrovským rozsahem soutěží na všech úrovních. Není divu, hokej a jemu podobné sporty mají v českých krajích velkou popularitu a oblibu a floorball, jelikož je hlavně finančně dostupnější, se hraje už na všech školách všech stupňů. Opavský floorball, i přes všechna možná úskalí, je ve velkém rozmachu, neboť jsme se začali více věnovat dětem a mládeži. Stále více jich má o tento sport zájem. Chtějí trénovat a hrát soutěže.

A jaké soutěže tedy hrajete?

Mužské Áčko hraje 3. ligu, nejvyšší soutěž Severomoravského a Olomouckého kraje, mužské Béčko Moravskoslezský přebor, což je 5. liga, veteráni (hráči nad 35 let) pak 1. ligu - nejvyšší celostátní soutěž… ale hlavně nesmím zapomenout na naše mládí. Tuto sezonu jsme do soutěží přihlásili dvě nová družstva. Znovu po letech naše juniory, kteří hrají 3. ligu, opět nejvyšší severomoravsko-olomouckou soutěž a zbrusu nově pak naše šikovné žákyňky do ligy žákyň.

Žáci soutěž nehrají, ale ti nejlepší se účastní Opavské ligy – okresního přeboru. Jen je třeba dodat, že vesměs všichni hráči se aktivně podílejí na organizaci Opavské ligy a povětšinou v ní i hrají.

A jak je na tom opavská házená?

V oddílu házené nám fungují zatím dva týmy, které se účastní severomoravské ligy. Ženy, které z drtivé většiny tvoří výborné juniorky, a minižákyně, naše házenkářské podhoubí. Co se házené týče, chtěli bychom ji postupně pozvednout na její bývalou úroveň, jakou v Opavě kdysi měla. Vzhledem k současné velmi malé základně to bude ale přetěžká práce. Stále proto usilovně hledáme mladé házenkáře a házenkářky.

Trojlístek sportů vám doplňuje badminton.

Badminton je velmi dobře fungující součást klubu, byť nejmladší. Jednotlivci a družstva se účastní oblastních přeborů a jsou v nich docela úspěšní. Někteří dokonce úspěšně reprezentují i na republikové úrovni. Badminton má v Opavě velkou tradici. Oddíl se může opřít o širokou členskou a především mládežnickou základnu, a to je velmi podstatné pro další kvalitní rozvoj.

Kromě těchto tří sportů však máte ve svém středu ještě jeden oddíl, Sporting?

Sporting je oddíl, který organizuje vše ostatní, jak už jsem zmínil kupříkladu lyžařskou školu, lyžařské zájezdy do Alp, za dobrých podmínek i sportovní pobyty u moře a především pak letní dětské tábory a letní soustředění mládeže netradičních sportů a her. A taky několik sportovněturistických akcí.

P.E.M.A. je tedy na první pohled výborně fungující klub. Máte vůbec nějaký problém?

Asi nejvíce nás trápí tréninkové a hrací plochy. Máme sice perfektní zázemí na ZŠ Otická, za což jí patří obrovský dík, nicméně zdejší tělocvična nám, hlavně rozměrově, nevyhovuje především z ohledem na organizaci domácích turnajů ve floorballu a házené. Bohužel sdružujeme dva sporty, které potřebují hrací plochu 20 x 40 metrů a tou v Opavě disponuje pouze hala na Mařádkově ulici a nová víceúčelová hala v Městských sadech. Vsoučasné době jsme v pozici, kdy čekáme, zda v těchto halách bude v danou chvíli volno, abychom naše domácí turnaje mohli doma vůbec odehrát - tedy floorballisté.

Házenkáři mají ještě jeden problém. V jedné z hal nejsou vůbec čáry na házenou a do druhé nás s házenou nepustí, takže holky hrají venku nebo v Ostravě. Snad se vše trošku zlepší, až bude postaveno nové velké hřiště na dvoře ZŠ Otická, kde budou moci házenkářky v klidu alespoň trénovat a v případě pěkného počasí i hrát zápasy.

Badminton je na tom o poznání lépe, jelikož v hale na Otické máme čtyři badmintonové kurty, což je paráda. Mohou tedy svá domácí utkání bez problémů pořádat.

A něco na závěr?

Obrovský dík patří všem trenérům a lidem, kteří se o chod klubu starají a výrazně mu pomáhají. Nebyl by to seznam sice nijak dlouhý, ale velmi kvalitní a prosím je, aby vytrvali, protože bez nich by to nešlo. A také chci poděkovat všem ostatním, kteří nás jakkoli podporují, především pak školu na Otické, město a hrstku sponzorů - příjemných a ochotných lidí, kteří nám věří.