O kom je řeč? Šestatřicetiletý rozehrávač Petr Czudek se před letošní sezonou vrátil za zvláštních okolností z Prostějova do rodné Opavy, kterou dovedl jako kapitán zpět mezi českou elitu. „Byly to velké nervy, i pro mě. Před rozhodujícím zápasem někteří kluci ani nemohli spát, jak byli nervózní,“ říká zkušený matador.

Prostějov jste opustil po třech letech tvrdé práce v podstatě ze dne na den. Jak vám vedení vysvětlilo to, že s vašimi službami už dále nepočítá?

V klubu mi končila smlouva, kterou mi vedení neprodloužilo, protože se rozhodlo angažovat Američana Amese, kterému měl sekundovat nějaký mladík, což já už nebyl.

Jaká byla vaše reakce? Přece jen jste v Prostějově odváděl stabilně dobré výkony a mužstvo přivedl jako kapitán k historickému úspěchu – stříbrným medailím…

Vůbec jsem to nečekal, zaskočilo mě rozhodnutí klubového vedení. Po třech letech strávených na Hané, kdy se nám podařilo získat dvě třetí a jedno druhé místo, jsem si byl téměř jistý, že v Prostějově minimálně ještě jednu sezonu odehraji.

Ocitl jste se rázem, jak se říká, „na dlažbě“. Ostatní týmy navíc už měly svá místa na pozici rozehrávačů zaplněná. Musel jste se asi pořádně zlobit na vedení Orlů…

Rozešli jsme se v dobrém, na nikoho jsem se nehněval, ale plány mi to nabouralo. Budoucí angažmá bylo rázem ve hvězdách, já chtěl přitom ještě hrát, zdravotně jsem se totiž cítil dobře. Možný byl přestup do rakouského Welsu, ti byli však až příliš liknaví. Zájem měl i Inter Bratislava, kde jsem v letech 1999 až 2001 hrával a získal i stříbro, ale už se mi moc cestovat nechtělo, tak jsem se domluvil s Opavou.

Opavu jste přivedl zpět mezi elitu, jak jste to oslavil?

Oslavy stále pokračují. Po zápase jsme šli společně s kluky na slavnostní večeři, poseděli i s vedením. Padlo pár piv (smích), bylo veselo, všichni jsme si to užívali. Je to velký úspěch pro opavský basketbal, jenž patřil před pár lety ke špičce, a je skvělé, že jsme lidem vrátili ligu zpět. Že jsem mohl být při tom, o to je to krásnější.

Zřejmě jste nečekali, že se o postupu do nejvyšší soutěže bude rozhodovat až v rozhodujícím pátém utkání. Stejné myšlenky mělo i vedení. Na daný termín pronajali halu pro veletrh a vy museli hrát na Mařádkově ulici.

Nervózní jsme byli už týden před utkáním. Nepovedlo se námvyhrát ani jeden zápas v Praze, což nás dost zaskočilo, všichni jsme věřili, že se do Opavy vrátíme už jako postupující. Někteří kluci ani nemohli večer usnout. Nejhorší na tom bylo, že celá sezona se povedla skvěle, prohráli jsme v základní části všehovšudy jen dvě utkání a hráli v pohodě. Teď o úspěchu a neúspěchu, protože první bere vše, a druhý nic, rozhodoval jeden jediný souboj. Nakonec jsme to ale zvládli bez větších problémů.

Průměrný věk týmu je jednadvacet let. Jak se vám, jako zkušenému hráči, který točí už devatenáctou sezonu, hrálo s tak mladými kluky?

Mezi mladými se cítím dobře. Jsem sice kapitán týmu a věkový rozdíl je třeba i více než patnáct let, ale nijak negativně se to neprojevuje, a to jak na hřišti, tak mimo něj. Fungujeme jako jedna parta.

Zajdou za vámi občas kluci pro radu? Co je nejvíce zajímá?

Spíše než pro radu v samotném zápase seměvyptávají na mou kariéru, největší úspěchy, zážitky, zklamání.

Opavu trénuje David Klapetek, váš bývalý spoluhráč. Dokáže na vás dlouholetý kamarád během utkání zakřičet či alespoň zvednout hlas?

David mě necepuje ani na mě nekřičí. Známe se léta, on ví, co má udělat jako trenér, a u mě je to na hřišti úplně totéž. Občas cítím, že je třeba kluky v důležitých momentech strhnout a vyburcovat k ještě lepšímu výkonu. Naštěstí se to příliš často nestává. Spoluhráči, ač je jim třeba jen dvacet let, už vědí, čeho chtějí dosáhnout, a za tím si jdou. O motivaci mají postaráno.

Tykáte si s koučem?

David je trenér, který sází na přirozenou autoritu. Tykám mu já i ostatní hráči, nemá s tím problém a my taky ne.

Jak dlouho ještě hodláte prohánět mladé vlky po palubovkách?

To se musíte zeptat mého zdraví (smích). Nechtěl bych to zakřiknout, ale stále se cítím po zdravotní stránce dobře a minimálně příští sezonu v nejvyšší soutěži bych chtěl v barvách Opavy odehrát, pak se uvidí. Záleží taky na tom, jak se k mé budoucnosti v týmu postaví vedení.

Trénujete přípravku Opavy, jste v kontaktu s mladými talenty. Jak vidíte budoucnost českého basketbalu?

Třikrát týdně dávám do těla chlapcům z první až třetí třídy základky. Všichni jsou šikovní, ale v tak útlém věku ještě nejde vypozorovat budoucí Zídky, Bartoně, Welsche. O český basketbal se ale nebojím. Musím vzpomenout letošní jízdu Nymburka v poháru ULEB, na který přišlo v posledním zápase do Pardubic deset tisíc lidí. Ostatní míčové sporty – volejbal a házená – dostaly pořádně na frak. Těm se o takových návštěvách v českých poměrech může jen zdát.

Na hřišti jste hrál vždy velice chytře. Máte předpoklady stát se výborným koučem, plánujete posadit se na trenérskou židli?

Už jsem vzpomínal, že trénuji přípravku Opavy. Ano, trenérská práce mě láká, právě si dodělávám nejvyšší trenérskou licenci, takzvané „áčko“, kterou bych chtěl ještě letos získat.Do konce rokumusím zmáknout ještě jednu zkoušku, a pak přijdou na řadu zkoušky závěrečné. Nesmím to podcenit, proto se ještě raději na nějaké „špeky“ v testech podívám.

Neslýcháváte doma občas od manželky Radky větu „Už jsi starý, nestíháš, měl bys skončit“?

Že jsem starý, to mi říká pořád (smích), ale od basketbalu měneodrazuje.

Mnoho basketbalistů chodí ve volných chvílích na ryby. Při čem si nejvíce odpočinete vy?

Bude to znít jako fráze – klišé, ale já jsem opravdu rodinný typ. Mám dvouletého syna, kterému se věnuji, jak to jen jde. Hodně spolu blbneme. Rodina je pro mě priorita číslo jedna