Trenérem národního týmu v této kategorii je Petr Czudek, jenž zároveň koučuje i BK Opava. Z tohoto klubu u dvacítky v roli technického vedoucího působí Dušan Štěnička a jedním z fyzioterapeutů pak je Petr Kivorchian.

Post asistenta zastává bývalý hráč Slezanů Ladislav Sokolovský a ze současného kádru v reprezentaci sbíral minuty a body Rostislav Dragoun. Podle Petra Czudka je konečná sedmá příčka velkým úspěchem. Tento tým totiž vedl už v šestnáctkách, kde sestoupil z divize.

V kategorii do osmnácti let pak divizi zachránil až posledním zápasem. Mladí Češi ale ve Finsku nejprve v základní skupině zaskočili Italy, následně si poradili také se Švédy a zajistili si první místo v tabulce bez ohledu na těsnou prohru s Belgií. Poté Czudkovy svěřence čekal zápas se Slovinci. Nakonec muselo rozhodnout až prodloužení a česká dvacítka zvítězila 79:77.

„Bylo to bláznivé utkání. V jeho průběhu se hned třináctkrát změnilo skóre. Podařilo se nám ale postoupit mezi nejlepších osm a vyhnuli se play out. Ve čtvrtfinále jsme pomýšleli na postup mezi čtyři. Proti Litvě jsme ovšem poprvé výrazně zaostali na doskoku, což rozhodlo. Je to škoda, protože loni jsme v této fázi narazili na Francii, tentokrát bylo k postupu do semifinále blíže," uvedl Petr Czudek, jehož celek Litevcům podlehl v poměru 69:79.

Následovaly zápasy o páté až osmé místo. Češi nejdříve nestačili na Itálii a pak v hektickém závěru porazili Ukrajinu 105:103. Podle hlavního kouče však k žádnému nedostatku motivace rozhodně nedošlo.

„Jedná se o evropský šampionát. Pro každého je čest reprezentovat svou zemi a váží si každé minuty. Italové nás v prvním vzájemném zápase podcenili. Před šampionátem to byli horcí kandidáti na jednu z medailí. To, že nakonec hráli o páté až osmé místo, je pro ně zklamání. Duel s Ukrajinou byl také dost bláznivý. Byl to důkaz, že v basketbale se může stát všechno. Naštěstí jsme vítězství udrželi," mínil dále.

Před mistrovstvím panovaly určité obavy, jak se celá akce podaří po organizační stránce. „Šly nějaké zprávy o tom, že Finové jsou lajdáci, ale to se vůbec nepotvrdilo. Všichni byli na jednom hotelu a šlapalo to výborně. Na některé zápasy chodilo i sedm tisíc lidí. Ve Finsku se jednalo o výbornou propagaci basketbalu," doplnil.

Zraky opavských fanoušků se bedlivě upínaly především k výkonům Rostislava Dragouna. „Rosťa měl být jedním ze základních kamenů, ale šampionát mu tolik nevyšel. Je to velký dříč, bojoval, ale musí na sobě ještě pracovat a zlepšit některé věci," usuzoval jeho trenér z dvacítky i Opavy.

Dragoun se v hledáčku opavského klubu objevil právě po loňských dobrých výkonech na mistrovství. Tentokrát to ovšem nevypadá na to, že by jeho cestu někdo následoval.

„Je zbytečné se o tom bavit, protože všichni hráči jsou vázáni smlouvou ve svých klubech. Nikdo dostupný není," mínil Petr Czudek, jenž v minulém týdnu s opavskými basketbalisty zahájil kondiční část přípravy na novou sezonu. „Pozitivní zprávou je, že začal trénovat Radim Klečka.

Chybět nebude ani Venca Bujnoch. V procesu zatím není Jakub Šiřina, který dostal čtrnáctidenní volno potom, co s českou reprezentací absolvoval předolympijskou kvalifikaci," uzavřel kouč prvního týmu BK Opava.