Příprava na nový ročník začala, s čím Opava do ní jde? Bezesporu máte před sebou vůbec nejnáročnější sezonu. Účast v Lize mistrů, k tomu domácí soutěž…
Je to hlavně o očekávání, máme před sebou hodně cestování, spoustu zápasů, na což nejsme zvyklí. Nicméně já i hráči se na to těšíme, protože nás čeká i konfrontace s Evropou, a to jsme v posledních dvou třech letech chtěli.

Že to bude až Liga mistrů, je super. Nyní máme před sebou hodně práce, a to nejen hráči, trenéři, ale všichni lidi v klubu. Je třeba připravit halu na evropské zápasy, nebude to jednoduché.

Máme před sebou perné dva měsíce. Třicátého září nás čeká první utkání, pokud nebudeme předehrávat. Pak už to pojede jako na běžícím pásu.

close Petr Czudek - úspěšný trenér basketbalové Opavy info Zdroj: Deník / František Géla zoom_in

Příprava se náročnému sezonnímu programu bude nějak přizpůsobovat?
Nebude v ní nic diametrálně odlišného, možná méně přípravných zápasů než bylo dříve, protože v sezoně nás čeká hodně utkání.

Na druhé straně tým je dlouhou dobu pohromadě, přišel jen Honza Švandrlík, věřím, že ten do toho naskočí rychle a nebude se muset tolik pilovat souhra.

close Basketbalisté BK Opava zahájili sezónu 2018-19. info Zdroj: Deník / Petr Widenka zoom_in Můžete něco k nové posile Opavy říci, přece jenom od patnácti let byl v cizině…
Je to kluk z Plzně, který se vydal zahraniční cestou. Vystudoval v Americe univerzitu. Vrátil se, je natěšený, chce se basketbalu věnovat.

I když měl nabídky z jiných českých týmů, dal přednost Opavě. Líbí se mu naše česká cesta a Liga mistrů, kde se může ve čtrnácti zápasech ukázat.

Janem Švandrlíkem posilování týmu končí?
Zatím ano. Samozřejmě, že kdyby se v průběhu sezony stalo něco nepředvídatelného, tak bychom museli nějak reagovat. Nyní je tým stabilizovaný, co se týká hráčského kádru.

Rozhovor s novou posilou Janem Švandrlíkem. | Video: Deník / Brhel Roman, Binar Tomáš

S Ligou mistrů souvisí i daleké cestování, může se stát, že dorazíte z Izraele a budete hrát třeba v Ústí. Dá se na to nějak připravit?
Na to se připravit nedá. Musíme to odehrát, určitě nasbíráme obrovské zkušenosti, ale může se to objevit na výsledcích v lize.

Sezona nemusí být tak úspěšná, jako loňská, ale když jsme se o tom bavili s kluky, chceme do toho jít. Pro hráče typu Kuby Šiřiny, který hraje v reprezentaci, to bude jenom plus.

Fotogalerie: Kapitán basketbalistů Jakub Šiřina

Na který zápas se vy osobně nejvíce těšíte v Lize mistrů? Případně, na kterou destinaci?
Chtěl jsem hrozně Benátky, protože je to kousek. Hrají hezký italský basket a mají nejlepší fanoušky. Nechtěl jsem ale izraelský tým, takže to mám padesát na padesát. PAOK Soluň, klub s obrovskou historií, na to se těším.

Fotogalerie: Zahájení přípravy opavských basketbalistů

Myslíte si, že se vám podaří vyprodat halu na soupeře typu PAOK či Benátek?
Spousta lidí, kteří mě potkávají, mi říkají, kdy jindy než na takové soupeře by měla být hala plná. Nevím ale, zda fanoušky více láká play-off, finále nebo Liga mistrů.

Bude to i pro ně finančně náročné. Je to stejně i s fotbalem, vsadil jsem se s Lukášem Černínem, kolik lidí bude v Brně a vyhrál jsem.

Zápasů je hodně, najednou bude v Opavě přebasketováno. Loni se čekalo na domácí zápas měsíc, teď se může stát, že budeme hrát třeba tři utkání v jednom týdnu. Uvidíme, jak to lidi pojmou.