Málokdo čekal, že Opava zvládne sérii s Pardubicemi s tak velkým přehledem. Velkou sílu prokázala Czudkova družina v pátém utkání na palubovce Beksy, kde předvedla velké zmrtvých᠆vstání.

„Trenér musí vždycky věřit. V prvním poločase jsme vybouchli. Kdybychom tento zápas nezvládli, mohl přinést zlom v celé sérii. Naštěstí jsme Pardubice na koně nedostali a trpělivou hrou utkání otočili. Soupeř znervózněl a to nám hrálo do karet,“ vracel se k rozhodující bitvě Petr Czudek.

Klíčovým mužem byl Radim Klečka, který si v letošní sezoně píše svůj velký příběh. Není to přitom tak dávno, co málem končil kariéru. „Radim si vytrpěl své. Měl problémy s kolenem, nikdo mu nebyl schopen říci diagnózu. Střílel pouze na boční koše, spousta lidí nad ním zlomila hůl. On se ale dokázal vrátit. Letos hraje v top formě a pro nás je klíčovým mužem,“ zdůrazňuje šestačtyřicetiletý kouč a směrem ke svému rozehrávači dodává: „Srovnal si všechno v hlavě. Stanovil si priority v životě a to se projevilo i do basketbalu. Dříve spal šestnáct hodin denně. Teď je to úplně jiné. Má ještě lepší formu, než měl před zraněním, k tomu krásné mimčo.“

Ke koši, který rozhodl zápas, trenér řekl: „Nebyla to náhoda, Radim tyhle věci dává. Měli jsme jasno, jak odehrát závěr.“

Petr Czudek se může pyšnit tím, že si finále v barvách Opavy proti Nymburku zahrál jako hráč a teď v něm bude koučovat. „Jsem ve velké euforii, určitě mě to těší. Ale hráči dělají trenéra. Máme tým, který má velký charakter,“ podotkl novopečený asistent v národním týmu.

„Sklízíme nyní plody dlouholeté práce. David Klapetek udělal před lety podhoubí. Musím vzpomenout i hráče jako Láďu Tótha, Petra Dokoupila, Radima Kramného, Viktora Cveka nebo Kubu Blažka. I oni se na tom, kde opavský basketbal nyní je, podíleli,“ zdůraznil Petr Czudek.

Opavu čeká finále, které bude pro ni třešničkou na dortu této výborné sezony. „Máme dost času se připravit. Respektujeme sílu soupeře, v naší šatně je ale cítit velké odhodlání,“ uzavřel úspěšný trenér.